Číňané krouží kolem dolů Glencore

Logo Glencore

Nadnárodní těžební gigant Glencore bojuje se ztrátami na akciovém a úvěrovém trhu a čínské společnosti se již poohlížejí po jeho aktivech. Měly by zájem především o měděné doly.

Čínské komoditní společnosti vycítily šanci na financování či koupi některých dodavatelů nebo aktiv společnosti. Uhelná aktiva a obchodní divize podle analytiků s největší pravděpodobností v hledáčku čínských investorů nebudou, uvedl server Patria.cz.

Glencore se v úvodu týdne postaral o rozruch na akciových trzích. V pondělí akcie firmy propadly až o 30 procent, další dny pak titul ztráty korigoval. Důvodem propadu cenných papírů byla analýza společnosti Investec, která varovala před vysokým zadlužením společnosti. V případě dlouhodobého negativního vývoje na komoditních trzích by mohl Glencore dle analytiků dokonce zkrachovat.

Čtěte také: Šéf Glencore: Uhlí bude záchranou pro chudé

Firma Glencore na svých webových stránkách uvedla, že má pozitivní cash flow, dobrou likviditu a nemá žádné problémy s platební schopností.

Dle některých komoditních indexů je situace na komoditním trhu nejhorší za posledních 15 let. Především kvůli vývoji v Číně, která je největším spotřebitelem komodit na světě.

Obchodník s komoditami Glencore, který se spojil s firmou Xstrata, drží po celém světě více než 150 báňských a hutních lokalit.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb