
Čína dala najevo vážné znepokojení záměrem Japonska vypustit do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, zničené v roce 2011 zemětřesením a následným cunami. Podle agentury Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí informoval, že kvůli tomuto záměru byl na ministerstvo předvolán japonský velvyslanec v Pekingu.
Tokio oznámilo plán vypustit kontaminovanou vodu z Fukušimy v úterý. Tvrdí, že to nebude mít příliš negativní dopady na životní prostředí. Japonci vodu z postižené elektrárny čistí pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia – izotopu vodíku, jenž se těžko separuje a je pokládán za relativně neškodný.
Čtěte také:
Klimatická psychóza doběhla i japonskou vládu
Japonci nemají dost elektřiny a bojí se blackoutu
„Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a rozhodný nesouhlas“ s jednostranným rozhodnutím vypouštět odpadní vodu z Fukušimy do moře, prohlásilo dnes čínské ministerstvo zahraničí. „Budeme pečlivě sledovat vývoj situace a vyhodnocovat možná ohrožení bezpečnosti příslušných potravin a zemědělských produktů a obchodu s nimi, abychom zajistili bezpečnost čínských spotřebitelů,“ řekl k tomu podle Reuters mluvčí ministerstva.
Vedle Číny oznámený záměr Tokia už vyvolal také negativní kritické reakce Jižní Koreje a Tchaj-wanu.