Číně vládne ekodiktatura

Čínský vůdce Si Ťin-pching vyhlásil recyklaci odpadu za jakousi „novou módu“ a nařídil úřadům, aby se k jeho výzvě rázně připojily. Foto: wikipedia.org

Od července se v 46 čínských městech zkušebně zavedl nový recyklační systém. Lidé však stále nevědí, kam který odpad patří. Pokud se spletou, čekají je nepříjemné sankce.

Recyklování se v Číně stává novým náboženstvím, vnucovaným občanům shora, píše britský Guardian. Na začátku června čínský vůdce Si Ťin-pching vyhlásil recyklaci odpadu za jakousi „novou módu“ a nařídil úřadům, aby se k jeho výzvě rázně připojily. Čína se tím snaží vzbudit dojem ekologické civilizace. „Výsledkem je spíše Potěmkinova vesnice,“ cituje server idnes.cz Čchun-fung Čchena, vedoucího čínských studií na univerzitě v Su-čou.

Čtěte také:
Čína tlačí Huawei i odmítáním uhlí
Čína chce poslat solární panely do kosmu

„Přesně tomu se říká autoritativní environmentalismus,“ vysvětlil Čchun-fung Čchen. „Není založen na povědomí plynoucí odspoda, od lidí, je to způsob jakéhosi ekodiktátu, velice podivného, ale o to efektivnějšího způsobu vládnutí,“ dodává.

Například v Šanghaji, kde žije více než 27 milionů obyvatel, úřady počítají, že zvýší podíl recyklace ze současných 20 procent na 35 procent v roce 2020. Od 1. července se proto v Šanghaji a dalších pětačtyřiceti městech domovní odpad recykluje přes popelnice se čtyřmi různobarevnými kódy. Ty odpad dělí na suchý, mokrý, recyklovatelný a nebezpečný.

Zatímco kategorie odpadu jsou jasné, pravidla nikoli a mnoho Číňanů s nimi bojuje. Například kosti z kuřete spadají do mokrého odpadu, ale vepřové kosti jsou už odpad suchý. Baterie do mobilních telefonů jsou nebezpečný odpad, zatímco obyčejné baterie patří do suchého.

Sami frustrovaní Číňané si s ohledem na nový systém recyklace vybudovali jedno zajímavé zjednodušení. Pokud odpad může sníst prase, patří to do mokré popelnice. Pokud ne, je to suché. Když prase po pozření zdechne, je odpad jedovatý. Pokud to můžete prodat a z vydělaných peněz koupíte nové prase, je to odpad recyklovatelný.

Na správnost recyklace dohlíží 30 tisíc dobrovolníků. Na příchod novinky se Čína pečlivě připravovala. Už od ledna ve městě operují tisíce recyklačních instruktorů, kteří mají za úkol mezi lidmi šířit osvětu. Plakáty po celém městě ukazují, jaký odpad patří kam, město dokonce zprovoznilo aplikaci, díky níž se mohou obyvatelé v novém systému zorientovat. Vedle toho však Číňanům hrozí za nedodržování pravidel recyklace sankce. Občané mohou obdržet pokutu 200 jüanů (660 korun), společnosti mohou za stejný prohřešek zaplatit od 50 tisíc do půl milionu jüanů (od 165 tisíc do 1,6 milionu korun). Jen za první týden, po zavedení nových pravidel recyklace, úřady rozeslaly občanům i společnostem přes tři tisíce upozorňujících dopisů.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků