Rostoucí poptávka po elektřině v Číně a Indii způsobila, že ceny fosilního paliva na trhu s uhlím dosáhly rekordní výše, a to navzdory snahám o snižování emisí uhlíku v globální ekonomice. Australští těžaři si minulý týden za své referenční dodávky energetického uhlí přišli až na 180 amerických dolarů za tunu, čímž stanovili nové maximum.
Tento rekord přišel sotva šest měsíců poté, co ceny klesly na minimum pouhých 50 dolarů za tunu, když se těžaři potýkali s dvojími ranami, kterými byly hospodářský pokles vyvolaný pandemií a neoficiální rozhodnutí Číny zakázat australský dovoz, napsal server msn.com.
Čtěte také:
USA a Čína se přou o dovoz solárních panelů
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Viktor Tanevski, hlavní analytik výzkumu uhlí v poradenské společnosti Wood Mackenzie, uvedl, že s obnovením činnosti hlavních asijských ekonomik došlo k prudkému nárůstu spotřeby elektrické energie, která je úzce spjata se spotřebou uhlí. Tanevski uvedl, že trh dále podpořily problémy velkých producentů uhlí, jako je Indonésie, což vedlo k omezení nabídky a zvýšení cen. „V důsledku toho jsme zaznamenali ohňostroj v indexech cen energetického uhlí,“ řekl analytik.
Oživující se trh s uhlím je v ostrém kontrastu s loňským rokem, kdy Peking přidal uhlí na seznam australských produktů postižených obchodním embargem. I když toto rozhodnutí bylo pro producenty zpočátku ranou, byli schopni najít jiné trhy, protože se světový obchod z uhlím výrazně oživil.
Hlavním z nich byla Indie, která v letošním roce odebere až 20 milionů tun australského uhlí. Významné množství uhlí z Austrálie nakupují Japonsko, Jižní Korea a Tchaj-wan. Australské uhlí se začalo vyvážet i do Indonésie, přestože je sama jedním z největších světových producentů.
O budoucnosti uhlí se rozhodne v Asii
Vzhledem k tomu, že Čína i Indie v posledních 20 letech rozšířily své flotily o obrovské množství uhelných elektráren, bude mít rozhodující vliv na úsilí o dosažení uhlíkové neutrality právě to, co se v příštích desetiletích stane v Asii.
Výkonný ředitel Surovinové rady státu Queensland Ian Macfarlane uvedl, že rostoucí cena odráží popularitu australského uhlí na mezinárodních trzích. Bývalý federální koaliční ministr proto uvedl, že těžaři budou i nadále investovat do nových a rozšiřovaných uhelných dolů. „Když se podíváte na trh s uhlím v Asii, kde žije polovina světové populace, stále se tam staví uhelné elektrárny,“ řekl Macfarlane. „Lidé tam budou uhlí používat pravděpodobně ještě dalších 30 let. A to dává investorům důvěru“ dodal.
V návaznosti na letošní zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která vyzvala k ukončení nových projektů v oblasti fosilních paliv, Macfarlane uvedl, že nevyhnutelně dojde k „západu slunce“ pro průmysl energetického uhlí. Zdůraznil však, že Austrálie by neměla opustit zahraniční trh s uhlím, dokud bude existovat poptávka. „Pokud se svět rozhodne ukončit spalování uhlí, pak samozřejmě uhlí těžit nebudeme. Ale nemáme svrchovanou kontrolu nad ostatními zeměmi. Ony se rozhodují samy. Takže pokud se rozhodnou vyvážit svá portfolia elektrické energie uhlím, stejně jako plynem a obnovitelnými zdroji, pak by Austrálie měla využít příležitosti a dodávat na tyto trhy nejlepší uhlí na světě,“ uzavřel Macfarlane.