Doba čtení:1 m, 2 s
Opatření označovaná Spojenými státy za ochranná byla zavedena za bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a mají zůstat v platnosti čtyři roky. Foto: donaldtrump.com

Světová obchodní organizace (WTO) se postavila na stranu Spojených států ve sporu s Čínou o solární články. Peking protestoval proti americkým opatřením omezujícím jejich dovoz do USA. Tříčlenný panel WTO podle agentury Reuters všechna čínská obvinění odmítl a uvedl, že opatření neporušují světová obchodní pravidla.

USA v roce 2018 zavedly na dovoz článků pro solární panely systém kvót a cel. Reagovaly tak na stížnosti domácích výrobců některých fotovoltaických článků z krystalického křemíku, že jejich dovoz se zvýšil natolik, že americké producenty ohrožuje.

Čtěte také:
Kalifornie ukazuje zelenou budoucnost. Je chmurná
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Opatření označovaná Spojenými státy za ochranná byla zavedena za bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a mají zůstat v platnosti čtyři roky. Clo zpočátku stanované na 30 procent se přitom bude každoročně snižovat. Opatření se vztahují jak na solární moduly, tak na solární články nad rámec kvóty.

Čína mimo jiné argumentovala, že USA neprokázaly příčinnou souvislost mezi zvýšeným dovozem a poškozením svého průmyslu. Trump opatření počátkem letošního roku prodloužil o dva roky těsně předtím, než opustil úřad.