
Státní komise jedné z nejbohatších ekonomik světa radí lidem, aby v létě mezi pátou odpolední a devátou večerní neotevírali zbytečně ledničky, nepoužívali pračky a nenabíjeli mobily.
Soubor doporučení, jak omezit osobní spotřebu je podle Konzervativních novin zatím jediným viditelným krokem státu Kalifonie proti častým masivním výpadkům elektřiny (zde). Ty se v tomto státě USA, vedeném Demokraty opakují již několik let (zde a zde). Lidé tak v době, kdy je spotřeba nejvyšší nemají používat kuchyňské trouby, ale mají si jídlo udělat venku na grilu. A na léto si také mají přestěhovat nábytek v bytě tak, aby jím mohl vzduch lépe proudit. Zajímavé je, že mezi úspornými doporučeními je i zatemnění oken. Dalo by se totiž čekat, že v tomto slunném státě lidé o výhodách zatažených žaluzií v letních dnech již budou vědět.
Čtěte také:
Odborníci varují: Plyn je pro klima horší než uhlí
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou
Kalifornie velmi silně tlačí na snižování uhlíkové stopy a sází na obnovitelné zdroje. Jenže energetické kapacity státu, mezi kterými jsou již OZE významně zastoupené, právě kvůli jejich přirozeným limitům nejsou schopné pokrýt spotřebu v době, kdy se lidé v létě vracejí z práce domů, zapínají klimatizace, vaří večeře, perou a dělají další běžné věci. Jenže lidé, i kdyby chtěli, těžko mohou všechny doporučené činnosti odložit na pozdější večerní dobu, nebo na jiný den.
Aby k tomu měli větší motivaci, navrhuje Abe Stanway z analytické firmy Amperon Holdings, aby lidé dostávali zaplaceno za neodebranou elektřinu. Podle Konzervativních novin se tímto nápadem Kalifornská vláda seriózně zabývá.
Cesta k bezpečně fungující energetice však pro Kalifornii – i pro další státy – vede jinudy. Podle Steva Gorehama ze známého portálu Watts Up With That (zde), kvůli nestabilitě obnovitelných zdrojů, budou muset státy dosáhnout dekarbonizace tak, že budou mít stále k dispozici 90 procent klasických elektráren a k tomu budou zvyšovat množství elektřiny z OZE. Aby se mohlo dosáhnout 100 procent elektřiny z OZE, bude muset být instalovaná kapacita trojnásobná. Studie Stephena Bricka a Samuela Thernstroma z roku 2016 (anglicky zde) předpokládá, že celková kapacita systému v Kalifornii bude muset vzrůst z 53,6 gigawattů na 90,5 gigawattu při 50 procentech obnovitelných zdrojů a na 123,6 gigawattu při 80 procentech obnovitelných zdrojů.
Kalifornie měla v roce 2017 20 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů (kromě vody). Domácnosti přitom platily za kilowatthodinu 18,24 centu, což je o 50 procent víc, než kdekoli jinde na západě USA. Od roku 2008 současně vzrostly ceny elektřiny v Kalifornii o čtvrtinu. Odhady ovšem mluví o tom, že ceny dále porostou s tím, jak poroste instalovaná kapacita OZE. Což je trend, který se potvrzuje i jinde ve světě. Kaliforňané si tak mohou vybrat: Buď budou mít elektřiny málo jako nyní, nebo za ni budou platit až trojnásobek toho, co nyní. Alespoň tak vidí vývoj ceny analytici (zde).