Doba čtení:2 m, 49 s
Již dvaatřicáté kolo povinného testování v OKD proběhne v týdnu od 2. do 6. srpna. Foto: OKD

Vedení společnosti OKD  upravuje vlastní režim při ochraně před nákazou a šířením nemoci covid-19. S postupující vakcinací zaměstnanců se od července snižuje počet testovacích dní a na srpen připravuje týden plošných vyšetření. V revíru je od loňského srpna do poloviny letošního června provedeno už přes 106 tisíc testů na koronavirus.

Vedení společnosti OKD v období dovolených, zejména po návratu z nich, nabízí ve svých prostorech provedení antigenních testů na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 pro všechny zaměstnance OKD i lidi z dodavatelských organizací, co mají veřejné zdravotní pojištění v České republice  a kteří projeví o toto zájem, se mohou otestovat ve čtvrtky 16., 23. a 30. července a 13., 20. a 27.srpna, vždy v čase od 11 do 14:15 hodin, na odběrovém místě v kulturním domě na ČSM-Sever, “ popsal pro Měsíčník Horník vedoucí odboru řízení bezpečnosti Luboš Dúbravka.

Čtěte také:
Útlum těžby OKD vyjde na 9 miliard
Seismická aktivita v revíru OKD

Tohoto vyšetření se mohou účastnit i kolegové, jimž byla aplikována očkovací látka, a nebo u kterých od prvního pozitivního testu na přítomnost koronaviru neuplynulo více než 180 dnů,“ vysvětlil Dúbravka. Postup testování je obvyklý – zápis s předložením ASEP karty a průkazu pojištěnce, samotný odběr biologického materiálu zdravotníkem (výtěr z nosu) a odchod.

V případě pozitivního výsledku bude zaměstnanec povolán telefonem zpět a bude proveden i RT-PCR konfirmační test. Pozitivní výsledek znamená postup dle obecně závazných nařízení při onemocnění covid-19, negativní pak návrat do práce v souladu s rozpisem směn,“ uvedl vedoucí odboru řízení bezpečnosti. Komu se po vyšetření už neozvou, má antigenní test veden jako negativní. Výsledky chodí na nahlášené e-mailové adresy zaměstnanců, případně se dají vytisknout v odběrovém místě. Aktuální technicko-organizační opatření ředitele provozu OKD oznamuje i plošné vyšetření RT-PCR testy.

Čtěte také:
Eurokomisaři se neshodnou na „zeleni“ plynu a jádra
Politici varují před ukvapeným odchodem od uhlí

Platí závazně pro kolegy z OKD, mimo těch z Pily Salma a Golf Resortu Lipiny. Povinné je také pro dodavatele z DIAMO, HBZS, Minova Bohemia, Carbokovu, Dubosu, CZ Bastavu, Alpexu, Slezských důlních děl, Gascontrolu, Gren Gasu DPB, Zam-Servisu, HPF CleanCatu, Renatexu, Compass Groupu CR, Vojmaru, Sdružení ostrahy Karviná,“ řekl Dúbravka.

Lidé očkovaní (první dávka vakcíny proti onemocnění covid-19 podaná ve dvoudávkovém schématu, kdy od aplikace uplynulo nejméně dvaadavacet, ale ne více než devadesát dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka, anebo kteří dostali vakcínu v případě jednodávkového schématu a od aplikace uplynulo nejméně čtrnáct dní a předložili o tomto doklad) na plošné testy nechodí. Stejně jako ti, u nichž od prvního pozitivního testu na koronavirus neuplynulo více než 180 dní a kteří v období provádění screeningového testování odpracují minimálně dvě směny.

Již dvaatřicáté kolo povinného testování v OKD proběhne až v týdnu od 2. do 6. srpna, v červenci plošné testování probíhat nebude. Prostory k vyšetření budou i nadále jak na ČSM-Severu v kulturním domě, tak na ČSM-Jihu v místnosti A109. Odběry se budou provádět i na šachtě Darkov, a to v místnosti C 109. „Pro plně očkované máme motivační program. Po předložení certifikátu mohou až do konce tohoto roku žádat o motivační příspěvek ve výši tří tisíc korun,“ upozornila mluvčí OKD Naďa Chattová. Žádosti o příspěvek je třeba podávat prostřednictvím personálního oddělení.