Doba čtení:1 m, 12 s
Čína je zdaleka největším světovým producentem uhlí. Foto: wikipedia.org

Záchranáři se snaží dostat k 21 horníkům, které v sobotu uvěznily záplavy v uhelném dole v čínské provincii Sin-ťiang na severozápadě země. Osmi horníkům se podařilo dostat ven. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na čínské oficiální zdroje.

Část dolu zaplavila v podvečer místního času voda, což vedlo k výpadku elektrického proudu. V té době v dole pracovalo celkem 29 horníků. Podle čínského státního listu Global Times se záchranářům podařilo pod zemí lokalizovat 12 mužů, kteří budou pravděpodobně zachráněni. Dalších devět se zatím najít nepodařilo.

Čtěte také:
Těžbu bitcoinů asi požene čínské uhlí
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Čínské doly patří mezi nejsmrtelnější na světě. K nejčastějším příčinám důlních neštěstí patří úniky plynu a exploze. V lednu zahynulo deset horníků v dole na zlato v provincii Šan-tung. V prosinci zemřelo 23 lidí uvězněných v dole na jihozápadě země.

Čína je zdaleka největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Čína má třetí největší zásoby uhlí na světě a přibližně 12 000 uhelných dolů nacházejících se ve 28 provinciích. Shanxi, Vnitřní Mongolsko, Shaanxi a Xinjiang jsou největší provincie produkující uhlí v zemi. Přibližně polovina čínského uhlí se používá k výrobě elektrické energie, která představuje více než 80% elektrické energie země. V současné době Čína staví či projektuje víc nových uhelných elektráren, než celý zbytek světa dohromady.