
Nové bitcoiny, které po investici společnosti Tesla dosahují rekordních hodnot, budou zřejmě těženy pomocí levné uhelné energie v čínské provincii Sin-ťiang. Ta je nechvalně známá zneužíváním ujgirské muslimské menšiny.
Oblast je ale také centrem produkce bitcoinů. Téměř dvě třetiny celosvětové produkce se podle vědců z University of Cambridge odehrály v Číně a zhruba třetina z toho se odehrála v Sin-ťiangu, napsal server msn.com.
Čtěte také:
Bitcoin „sežere“ elektřiny jako dvě Česka
Těžaři bitcoinů by vypnuli Irsko
Hlavním lákadlem je levná energie potřebná ke spuštění počítačů, které provádějí komplikované výpočty pro tzv. „Proof of Work“, které potvrzují transakce bez třetí strany, což tvoří největší část výdajů těžařů.
„Levná a spolehlivá elektřina je opravdu nezbytná,“ uvedla Amanda Ahl, analytička agentury Bloomberg NEF. „Ovlivňuje to, kolik mohou těžaři vydělat.“
Do Sin-ťiangu jsou již dlouho přitahována i další odvětví náročná na elektřinu, jako je tavení hliníku a výroba polykrystalického křemíku, protože ceny elektřiny jsou zde extrémně nízké – pouhých 0,22 juanů (72 haléřů) za kilowatthodinu, ve srovnání s 0,6 až 0,7 juanů ve střední Číně. Hlavním důvodem je uhlí. Provincie má obrovské zásoby paliva, ale žádné ekonomické způsoby přesunu většiny z nich do populačních center ve střední a východní části země.