Čínské peníze australskému dolu nepomůžou

Čínská banka ICBC oznámila, že projekt australského dolu financovat nebude. Foto: wikipedia Rudolf Simon

Obří důl Carmichael, který v Austrálii otevírá indická těžební společnost Adani, má vážný problém. Od jeho financování totiž upustily čínské banky ICBC a China Construction Bank.

Indická společnost otevření dolu prosadila navzdory protestům ekologických organizací. Čínské banky měly poskytnout 12 miliard dolarů potřebných k zahájení těžby. Nyní však oznámily, že projekt financovat nebudou, uvedl server mining.com.

Čtěte také:
Uhelný projekt v Austrálii vadí Greenpeace
Obří důl Carmichael se otevře do poloviny roku 2017

Projekt Carmichael se nachází v odlehlé Galilejské kotlině v australském státě Queensland, která má rozlohu 247 000 kilometrů čtverečních a má potenciál stát se největším australským regionem produkujícím uhlí.

Indická společnost Adani na projektu pracovala přes šest let, než získala povolení k těžbě v lokalitě, kde se zásoby uhlí odhadují na 11 miliard tun. Součástí projektu, který by měl vytvořit až 10 tisíc pracovních míst, je i výstavba 240 kilometrů dlouhé železniční tratě vedoucí k dolu.

Společnost Adani chce velkou část vytěženého uhlí vyvážet do Indie, je na této surovině energeticky závislá z 60 procent. Projekt by tak měl přispět ke zmírnění energetické chudoby v zemi, kde téměř 300 milionů lidí stále nemá připojení k elektřině.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto Koloděje
„BIG MUSKIE“ – největší chodící bagr
V garáži tento stroj neopravíte