Doba čtení:2 m, 5 s
Zástupci vlády ani vedení ČEZ se k obsahu jednání nevyjádřili. Foto: ČEZ

Koaliční lídři se sešli se zástupci energetické skupiny ČEZ. Obsah jednání odmítli kvůli citlivosti tématu komentovat, Česká televize (ČT) však s odkazem na premiéra Petra Fialu (ODS) uvedla, že se schůzka týkala dostavby dukovanské jaderné elektrárny.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) novinářům řekl, že od setkání čeká informace, které poslouží členům kabinetu pro budoucí rozhodování. Stejně jako Rakušan i vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že jakékoli informace týkající se energetického gigantu jsou velmi citlivé. Ke schůzce se nevyjádřili ani představitelé polostátní firmy, kteří se s předsedy stran sešli během jednání takzvané koaliční pětky. To se koná pravidelně každé úterý odpoledne ve Strakově akademii.

Česká televize po skončení schůzky uvedla, že jednání trvalo zhruba tři hodiny a lídři koalice dostali informace důležité pro rozhodování vlády ohledně dostavby Dukovan. Hodnotící zpráva s pořadím uchazečů by měla být předložena zhruba do poloviny února. Kabinet pak bude mít 50 dnů na to, aby o tendru rozhodl, uvedla ČT.

Francie nepostaví šest, ale čtrnáct jaderných elektráren

Na konci loňského října dostala firma ČEZ finální nabídku na stavbu nového dukovanského bloku od tří zájemců, severoamerické společnosti Westinghouse, korejské KHNP a francouzské EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Vyhodnocení finálních nabídek se uskutečňuje za zvláštních bezpečnostních opatření. Vláda by podle stávajícího platného harmonogramu měla dostat pořadí vyhodnocených nabídek do konce února. Následně bude mít prostor pro jejich vlastní analýzu. Do konce příštího roku by měla být s vybraným uchazečem podepsána smlouva. Nový blok by měl být v Dukovanech dokončený do roku 2036.

Nový dukovanský blok bude postaven vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího výkonu. První blok Jaderné elektrárny Dukovany byl spuštěn v roce 1985. Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.