Doba čtení:4 m, 12 s
Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe, která proti projektu Nord Stream 2 od počátku bojuje, hovoří o „tikající časované bombě“, mimo jiné proto, že plynovod je naplněn plynem. Foto: nord-stream2.com

Americké sankce krátce před ruskou invazí na Ukrajinu přivedly provozovatele kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři na pokraj krachu. Plynovod se dvěma 1230 kilometrů dlouhými řetězci mezi Ruskem a Německem byl připraven již rok, ale kvůli válce nebyl nikdy uveden do provozu. Co s ním bude dál?

Nord Stream 2 AG, dceřiná společnost ruské plynárenské společnosti Gazprom, sídlí ve švýcarském kantonu Zug, který je daňově příznivý. Tamní hospodářský úřad již v březnu hovořil o velkých platebních potížích. Kantonální soud udělil společnosti do 10. září odklad: prozatímní moratorium na prověření možností reorganizace. Zároveň jmenovala správce, který bude na podnik dohlížet, napsal server msn.com.

Žádné další operace již neprobíhají a my už nejsme na místě řidiče. Podporujeme správce. Zjišťujeme, jaké smlouvy jsme s kým uzavřeli, jaké máme právní závazky a jaké technické nebo ekologické audity nás čekají, aby měl o společnosti přehled,“ řekl Deutsche Presse-Agentur mluvčí Nord Stream 2 Ulrich Lissek. Uvedl, že z původních 230 zaměstnanců jich zůstalo asi 30 až 40, ale končí jim smlouvy. „Jsme odsouzeni k tomu, abychom si počkali,“ říká Lissek.

Banka se bojí blackoutu v Německu. Chce do Londýna

S otázkami ohledně budoucnosti odkazuje na správce, švýcarskou společnost Transliq. Phillipp Possa ze společnosti Transliqale  naopak agentuře DPA řekl: „Vedení společnosti Nord Stream 2 AG je stále ve hře. Správce má „pouze“ monitorovací funkci.“ Společnost Transliq se k situaci nechce dále vyjadřovat.

Podle kantonálního soudu existují tři možnosti: Prozatímní opatření by mohlo být prodlouženo, pokud se stále zkoumají vyhlídky na rehabilitaci. Může se však také změnit na definitivní moratorium, pokud jsou vyhlídky na úplnou reorganizaci dobré, nebo pokud se chystá dohoda o vyrovnání s věřiteli s částečným prominutím dluhů. Třetí možností je konkurz. K tomu dochází, pokud je společnost předlužená, tj. její aktiva již nepokrývají výši jejích dluhů.

Na začátku jde v podstatě o získání přehledu a zajištění inventáře,“ řekl agentuře DPA vedoucí konkurzního úřadu Andreas Hess. Podle Státního sekretariátu pro hospodářské záležitosti spadá do konkurzní podstaty veškerý majetek, nemovitosti, stroje, účty a podobně, a pokud je to možné, je prodán. Věřitelé mají přednostní právo, jak vysvětluje společnost Transliq na svých internetových stránkách, i když ne v tomto konkrétním případě. Pokud se nenajde žádný kupec, nemovitost se prodá v dražbě. Věřitelé jsou vypláceni z výtěžku, který obvykle tvoří jen zlomek pohledávek. Zbývající dluhy jsou zrušeny.

Norsko prodlouží těžbu uhlí na Špicberkách

Společnost Nord Stream 2 AG nemůže kvůli americkým sankcím podnikat, pro jakéhokoli kupujícího by bylo převzetí nelegální. Dokončený plynovod nebude pravděpodobně snadné prodat ani pro konkurzní úřad. Není jasné, jak by se to dalo provést. „O tom budeme přemýšlet, až přijde čas,“ říká Hess, vedoucí konkurzního úřadu.

Polovinu plynovodu zaplatil Gazprom, druhou financovalo pět společností, včetně Uniperu a německé Wintershall Dea. Obě společnosti již miliardovou investici odepsaly. „Prověříme všechny možnosti, jak odepsané pohledávky zcela nebo částečně získat zpět,“ řekl Winterhall Dea agentuře DPA. „V současné době probíhají právní prověrky, zda je ještě možné získat část nebo všechny poskytnuté půjčky zpět,“ informoval také Uniper.

Odpovědným orgánem je Báňský úřad Stralsund. „Báňský úřad je v kontaktu s pracovníky společnosti Nord Stream 2 AG, aby mohl plynovod sledovat,“ informoval mluvčí vyššího ministerstva hospodářství Meklenburska-Předního Pomořanska Gunnar Bauer. Kromě personálu Nord Stream 2 je v koncovém bodě v Lubminu zodpovědná také společnost Gascade, uvedl. „Elektrárna je v provozně bezpečném stavu,“ tvrdí. Také báňský úřad nemá v tuto chvíli žádné obavy, říká Bauer: „Nezávislí odborníci potvrdili těsnost a pevnost potrubí na konci roku 2021.“ V případě platební neschopnosti by podle Bauera „existovala možnost, aby společnost Gascade pokryla náklady na monitorování zařízení.“

Poláci stojí fronty na uhlí přímo u dolů

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe, která proti projektu od počátku bojuje, hovoří o „tikající časované bombě“, mimo jiné proto, že plynovod je naplněn plynem. V případě úniku plynu, srážky s ponorkou, útoku nebo v případě, že se proti ní snese stále ostrá námořní mina z minulých dob, hrozí, že se plyn dostane na povrch a exploduje, říká výkonný ředitel Spolkové republiky Sascha Müller-Kraenner. Problémem by bylo i prázdné potrubí. Překážka na mořském dně má vliv na živočichy. Stejně jako parlamentní skupina FDP požaduje demontáž plynovodů.

Společnost Deutsche Regas by chtěla kotvit přímo u plynovodů Nord Stream 2 na moři, aby mohla přivádět zemní plyn. Podle plánů by se dodával lodí jako zkapalněný zemní plyn (LNG). Spolkové ministerstvo hospodářství a technologie k přestavbě na LNG uvádí: „V současné době tyto plány nerealizujeme. Pravděpodobně také proto, že by bylo nutné nejprve získat přístup do závodu, například vyvlastněním. Místo toho společnost Deutsche Regas plánuje od prosince dovážet LNG lodí přímo do přístavu Lubmin. Množství by však bylo menší než v případě použití potrubí.“

Německá vláda plánuje další plovoucí terminál LNG u Lubminu na konec roku 2023. Pak by se využití plynovodu Nord Stream 2 mohlo stát opět problémem.