Doba čtení:2 m, 3 s
Kvůli zvýšené poptávce po uhlí ho státní doly jako Bogdanka prodávají v omezeném množství individuálním zákazníkům. Foto: wikipedia,org

V parnu pozdního léta stojí ve frontě před černouhelným dolem Bogdanka u polského Lublinu desítky osobních automobilů a dodávek. Někteří lidé čekají ve frontě i několik dní ve snaze zásobit se v době energetické krize před nadcházející zimou, napsala agentura Reuters.

Je to případ i 57letého penzisty Artura, který se k dolu vydal v úterý ze svého domovského města Świdnik vzdáleného asi 30 kilometrů. Artur doufá, že pro sebe a pro rodinu koupí několik tun uhlí.

Dnes tu zřídili záchody, ale není tu tekoucí voda,“ říká tento padesátník, který strávil uplynulé tři noci ve svém malém vozu v rostoucí frontě osobních aut, dodávek a traktorů s návěsy.

Překračuje to hranice představivosti. Lidé spí v autech. Pamatuji si dobu komunismu, ale nenapadlo mě, že bychom se mohli vrátit zpátky a zažít ještě něco horšího,“ dodává Artur.

Jeho domácnost je jedna z bezmála čtyř milionů v Polsku, které jsou při vytápění závislé na uhlí a nyní čelí jeho nedostatku a růstu cen poté, co Polsko a Evropská unie po ruské invazi na Ukrajinu uvalily embargo na ruské uhlí. Polsko zakázalo jeho dovoz s okamžitou platností v dubnu, zatímco rozhodnutí unijního bloku ho k tomu zavazuje od srpna, připomněla agentura Reuters.

Iberdrola nechce dodávat elektřinu francouzským zákazníkům

Polsko sice ročně ve svých dolech vyprodukuje přes 50 milionů tun uhlí, pro domácnosti je ale důležité dovážené uhlí, jehož velká část pochází z Ruska. Důvodem je jednak jeho cena a také skutečnost, že se prodává po kusech, které jsou vhodnější pro domácí použití.

Kvůli zvýšené poptávce po uhlí ho státní doly jako Bogdanka prodávají v omezeném množství individuálním zákazníkům. Artur uvedl, že od svých příbuzných vybral potřebné dokumenty a doufá, že se mu podaří vyzvednout příděly pro celou rodinu najednou.

Mluvčí dolu Dorota Chomová Reuters sdělila, že v pátek důl plánoval prodat uhlí asi 250 domácnostem a bude dál pokračovat v prodejích i o víkendu, aby zkrátil čekací dobu.

Podle Lukasze Horbacze, který stojí v čele Obchodní komory prodejců polského uhlí, se začal dovoz uhlí z Ruska snižovat už v lednu, když Moskva začala využívat dráhy k vojenské přepravě. „Hlavním důvodem nedostatku je ale embargo, které vstoupilo okamžitě v platnost. Obrátilo to trh vzhůru nohama,“ řekl Horbacz agentuře Reuters.

Vládní představitelé opakovaně ujišťovali, že Polsko bude mít dost paliva pro uspokojení poptávky.