Co udělá s výsledky ČEZ odstávka Dukovan?

Ilustrační foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ podle analytiků sníží celoroční cíl provozního zisku (EBITDA) za letošní rok na 65 miliard korun. Důvodem je dlouhodobá neplánovaná odstávka bloků jaderné elektrárny Dukovany. ČEZ už jednou letos výhled upravil, když ho v srpnu snížil ze 70 na 68 miliard korun, napsaly Hospodářské noviny.

„Možné snížení celoročního cíle na EBITDA je jasně negativní zprávou. Z našeho pohledu je ale eliminováno faktem, že ČEZ vnímáme jako dividendový titul. A právě dividenda se bude počítat z čistého zisku, jehož projekce je beze změn,“ uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota, který očekává, že firma i v příštím roce vyplatí dividendu ve výši 40 korun za akcii, stejnou jako letos a v předešlých dvou letech.

Změna se nečeká u cíle celoročního čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy, který společnost očekává ve výši 27 miliard korun. Podle analytiků by totiž mělo firmě pomoct navrácení části darovací daně z emisních povolenek zaplacené v letech 2011 a 2012. Skupina ČEZ by díky tomu měla zpětně od státu dostat celkem 3,8 miliardy korun.

Čtěte také: Drábová kritizuje ČEZ kvůli Dukovanům

Neplánované odstávky v Dukovanech začaly ve druhé polovině září. Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil, že dukovanské problémy logicky ovlivnily i celkový čtvrtletní objem výroby elektrické energie společnosti. „Výpadky výroby musely být patrně nemalou měrou zajištěny z nákupů elektřiny na trhu, výroba v uhelných elektrárnách asi nemohla postačit. Ovšem naštěstí pro ČEZ mohly nákupy elektřiny probíhat za nízkých tržních cen,“ dodal Hlinomaz.

Analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová očekává, že čistý zisk ČEZ ve 3. čtvrtletí dosáhne 2,8 miliardy korun a tržby meziročně vzrostou o 2,1 procenta na 46,3 miliardy korun.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Hospodářské výsledky za letošní 3. čtvrtletí ČEZ oznámí zítra ráno.

Mohlo by vás zajímat:
Jaderné trable v Dukovanech nekončí