Co způsobí Obamův zelený plán?

 

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Americký prezident Barack Obama představil dosud nejpřísnější opatření v boji s klimatickými změnami. Do roku 2030 má USA snížit emise oxidu uhličitého o 32 procent. Plán se stal okamžitě terčem kritiky. „Udělám všechno, co budu moci, abych to zastavil,“ reagoval šéf republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell, podle nějž nová pravidla povedou k uzavírání elektráren a ke zvýšení účtů za elektřinu.

Velký střet na poli boje proti změně klimatu se s největší pravděpodobností stane jedním s klíčových témat amerických prezidentských voleb, které se budou konat příští rok na podzim. Stávající prezident Obama již kandidovat nebude, ale svým plánem může výrazně zamíchat volební karty. Minimálně tomu napovídají razantní reakce ze strany republikánů. Obamu však kritizují i někteří demokraté, kteří se obávají, jaké budou jeho dopady na americkou ekonomiku. Jedním z dopadů prezidentova plánu bude například to, že do roku 2030 bude ve Spojených státech uzavřeno zhruba 100 uhelných elektráren.

Čtěte také: Druhý největší americký těžař zbankrotoval

Šéf Bílého domu již loni navrhoval do roku 2030 třicetiprocentní pokles emisí CO2 v porovnání s rokem 2005, nyní přišel s 32 procenty. Podle Obamy jde o „nejdůležitější krok“, který kdy Spojené státy přijaly v boji se změnami klimatu. Prezident dodal, že nezná větší hrozbu „pro naši budoucnost a budoucí generace“, než jsou právě klimatické změny. Zmínil některé dopady globálního oteplování, jako jsou například mnohem větší sucha či silnější bouře. Poznamenal, že loňský rok byl dosud nejteplejší v historii.

Jsme první generace, která přímo cítí dopady klimatických změn a poslední, která s tím může něco udělat,“ prohlásil Obama a několikrát si vyslechl bouřlivý potlesk. „Jestliže se nezachováme správně, už to nepůjde vrátit zpátky. Jestliže chceme chránit naši ekonomiku, bezpečnost, zdraví našich dětí, můžeme udělat víc,“ dodal.

Průmyslníci a další oponenti plánu však hodlají vládou stanovenou redukci vypouštění škodlivin napadnout u soudů a dosáhnout odložení její platnosti do doby, než budou soudní pře ukončeny.

Washington Times: Pan Obama je připraven zničit americký energetický průmysl, a dělá to pro peníze.

Obamovy „zelené plány“ jsou terčem kritiky řady organizací i médií kvůli tomu, že budou mít za následek další zdražení a můžou dokonce ohrozit dodávky elektřiny pro Američany. Například Heritage Foundation již na základě předchozího Obamova plánu vypočítala, že čtyřčlenná rodina kvůli boji s klimatem přijde ročně o více než tisíc dolarů z ročního příjmu. The Science and Public Policy Institute Institute odhadl, že navrhované změny na snížení emisí oxidu uhličitého můžou do roku 2100 teoreticky snížit globální teploty o 0,17 stupňů Celsia do roku 2100. To bude podle institutu za hodně peněz velmi málo muziky. Washington Times dokonce přišel před časem s titulkem: „Pan Obama je připraven zničit americký energetický průmysl, a dělá to pro peníze.“

Spojené státy patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě a v minulosti se odmítaly připojit k závazkům stanoveným na mezinárodních klimatických konferencích. Obama si však boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit druhého prezidentského období a postavil se po bok zemí Evropské unie, které zavádějí podobná opatření.

Mohlo by vás zajímat:
Američtí horníci válčí se zelený Obamou
USA mají uhlí na 222 let
Uhlí, jádro, plyn, které zdroje Brusel podpoří?