ČR je přední exportér elektřiny

Ilustrační foto: Imagio.cz

Česko loni vyvezlo 16,3 terawatthodin elektřiny, což představuje meziroční pokles o 3,5 procenta. I tak ale zůstává třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě. Objem vyvezené elektřiny by plně pokryl roční spotřebu českých domácností a ještě by více než jedna terrawatthodina elektřiny zbyla. Napsal to server E15.cz.

Více proudu loni poslaly do zahraničí jen Francie a Německo, vyplývá ze statistik evropského sdružení provozovatelů přenosových sítí ENTSO-E. Francouzi vyvezli 62,4 TWh a Němci 30 TWh.

Česko je specifické tím, že přes jeho území protéká elektřina vyrobená ve větrných elektrárnách na severu Německa. Ta se do tuzemské sítě dostává přes Polsko nebo přes sítě v bývalém východním Německu. Z Polska se do české sítě loni dostalo 7,68 TWh elektřiny, což je 13 procent méně než v rekordním roce 2012. Naopak rekordní byl loni dovoz z Německa ve výši 3,8 TWh.

Souvislost dovozu elektřiny s výrobou německých větrných elektráren je vidět především v zimních měsících. Nejvíce elektřiny se do Česka přes hranice dostalo loni v prosinci, kdy výroba z větru v Německu vzrostla proti listopadu na dvojnásobek. Druhé vzedmutí dovážené elektřiny přišlo v červnu a červenci, kdy kulminuje německá výroba ze slunečních elektráren.

Nejvíce elektřiny z Česka loni zamířilo do Rakouska. Export na jih zaznamenal historický rekord s roční hodnotou necelých 12 TWh. Přes devět terawatthodin elektřiny šlo do slovenské přenosové soustavy.

Přepočteno na hnědé uhlí, které se spálí v elektrárnách, muselo Česko loni kvůli výrobě exportní elektřiny vytěžit zhruba 16 milionů tun hnědého uhlí. Do zahraničí se tak prodala energie z více než dvou pětin roční uhelné těžby.