Doba čtení:1 m, 42 s
V roce 2018 hrálo dvanáct aktivistů tenis v pobočce Credit Suisse v Lausanne. Foto: wikipedia.org

Švýcarský Federální soud odmítl argument ekologických aktivistů, kteří své protesty proti bance Credit Suisse ospravedlňovali tím, že prý jednali v duchu ospravedlnitelné nouze. Akce aktivistů podle soudu naplnila skutkovou podstatu trestného činu nedovoleného vniknutí na cizí pozemek.

Rozhodnutí federálního soudu proti tuctu klimatických aktivistů z Vaud bylo očekáváno s napětím a určitou netrpělivostí. V roce 2018 hrálo dvanáct aktivistů tenis v pobočce Credit Suisse v Lausanne, aby demonstrovali proti podnikání této velké banky, které podle nich poškozuje klima. Tvrdili, že jednali v duchu „ospravedlnitelné nouze“, protože změna klimatu je zásadní hrozbou pro celé lidstvo, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Švýcaři v referendu odmítli zákon o emisích CO2
Šálek: Násilný přechod na plyn je nelogický

Státní zastupitelství a banka Credit Suisse v tom zase spatřovaly porušení veřejného pořádku. Obžaloba také tvrdila, že aktivisté mařili úřední úkon tím, že se bránili policejnímu příkazu opustit „hřiště“. Státní zastupitelství ve Vaudois a Credit Suisse nyní zvítězily u Spolkového nejvyššího soudu poté, co prohrály u okresního soudu v Lausanne a následně jim poprvé dal za pravdu kantonální soud.

Spolkový nejvyšší soud rozhodl, že protest nelze legitimizovat „odůvodněným výjimečným stavem“. Takový stav nouze by existoval pouze v případě, že by bylo nutné zachránit nějaký objekt nebo osobu před bezprostředním nebezpečím. Negativní důsledek musí nastat o několik hodin později; střednědobé nebo dlouhodobé negativní důsledky jsou v tomto ohledu irelevantní.

Stručně řečeno, protest proti klimatu nelze ospravedlnit výjimečným stavem. Aktivisté navíc neměli v úmyslu zachránit jednotlivce nebo jednotlivý objekt, ale šlo jim o kolektiv a životní prostředí jako celek, což bylo v rozporu s „ospravedlněním výjimečného stavu“.

Protestní akce navíc trvala více než hodinu, což bylo pro Spolkový soud zjevně příliš dlouho, a proto podle soudu naplnila skutkovou podstatu trestného činu nedovoleného vniknutí na cizí pozemek. Soud však aktivisty zprostil obžaloby z trestného činu maření úředního výkonu.

Právníci klimatických aktivistů z Vaudois se nyní obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.