Doba čtení:1 m, 38 s
Ministr průmyslu Jan Mládek a premiér Bohuslav Sobotka.

Sociální demokracie odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, která prý selhala při své manažerské činnosti. Stát se nechystá ani koupit důl Paskov. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka, podle nějž bude vláda hledat způsoby pomoci horníkům, pokud budou propuštěni, napsaly České noviny.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR). Návrh řešení situace, který firma státu předložila, označil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) už dříve za nehorázný. Šéf odborů Josef Středula uvedl, že NWR požadovala přibližně čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě.

„Já a kolegyně Michaela Marksová jsme dostali podporu v tom navrhovaném směru řešení, že uděláme maximum pro to, aby bylo pomoženo lidem, především horníkům a aby bylo pomoženo kraji, protože situace je tam vážná. Neznamená to ale žádnou veřejnou pomoc firmě, která zřejmě docela selhala při své manažerské činnosti,“ řekl Mládek.

Čtěte také:
Mládek: Nejde jen o Paskov, hrozí konkurz
Soumrak Dolu Paskov se přiblížil

Jednou z variant řešení situace, které NWR státu navrhla, je dřívější uzavření dolu Paskov nebo jeho převod na stát. „My se nechystáme nic kupovat. My se chystáme pomáhat lidem, kteří eventuálně budou muset odejít,“ řekl Sobotka s tím, že cílem je dát dohromady dost peněz, které by posloužily při rekvalifikaci všech propuštěných z OKD. V celé černouhelné firmě pracuje více než 10 tisíc lidí.

Stát by také mohl podle Sobotky podpořit firmy, které by je zaměstnaly, nebo projekty zabývající se zvyšováním zaměstnanosti. V Moravskoslezském kraji, kde je druhá nejvyšší nezaměstnanost v zemi, je podle něj několik tisíc volných pracovních míst. „Je velmi důležité, abychom přispěli k tomu, aby tato místa byla obsazena lidmi, kteří možná budou muset odejít z uhelného hornictví,“ řekl Sobotka. Bude také chtít, aby byl urychleně přijat zákon umožňující horníkům dřívější odchod do důchodu.

Mohlo by vás zajímat:
Bude Polsko šancí pro české horníky?
NWR snížila ztrátu na 438 milionů korun
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa