ČSSD: Rozhodnutí o limitech bude demokratické

Zasedání ÚVV ČSSD v prosinci 2014 v hotelu Olšanka Foto: ČSSD

ČSSD svým přístupem k vytváření energetické koncepce a s ní související otázkou přístupu k těžebním limitům ukazuje, že zásadní otázky nepřijímá účelově a silově. Sociální demokraté rozhodnou demokraticky na základě posuzování variant. Serveru iUHLI.cz to sdělila mluvčí strany Eva Gregorová. Podle ní je ale zatím předčasné spekulovat o tom, jak budou jednotliví ministři hlasovat.

Do konce března musí být na pokyn premiéra Bohuslava Sobotky předložen materiál řešící koncepci surovinové politiky státu. „Dokument je po komplikovaných politických debatách hotov a prodiskutován s relevantními partnery, zbývá vyřešit právě pouze téma těžebních limitů,“ uvedla mluvčí.

Aby rozhodnutí vlády ČSSD o surovinové politice v maximální možné míře zohlednilo zájem České republiky, proběhne 2. února ještě jednání tripartity, ministři se pak tématem budou zabývat na schůzi 31. března.

Ministr průmyslu Jan Mládek dává pro posouzení ministrům čtyři varianty: zachování těžebních limitů ve stávající podobě; prolomení těžebních limitů v nejvyšším rozsahu, včetně zbourání Horního Jiřetína; prolomení limitů v dole Bílina a prolomení těžebních limitů v Bílině a částečně v dole ČSA, aby zůstaly zachovány obce Černice a Horní Jiřetín.