Čtvrtina Čechů žije v energetické chudobě

Čtvrtina Čechů si z finančních důvodů není schopna zajistit dostatečný tepelný komfort. Foto: iUHLI

Zhruba čtvrtina českých domácností žije v energetické chudobě. To znamená, že si nejsou schopni z finančních důvodů zajistit dostatečný tepelný komfort, například kvůli tomu, že nezvládají včas platit účty za energie.

Loňský průzkum agentury STEM ukázal, že téměř čtvrtina českých domácností (22 %) má náklady na vytápění tak vysoké, že musí omezovat jiné výdaje, aby pokryla náklady na topení. Dvě pětiny domácností (39 %) uvedly, že kvůli svým nákladů na vytápění v zimě některé části bytu či domu nevytápí tak, jak by jim za jiných okolností vyhovovalo, napsal server HlídacíPes.org.

Čtěte také:
Poptávka po energii se vrátí možná až za 5 let
Češi žádají energetickou soběstačnost

Podle Evropské komise je problém v tom, že lidé žijí ve starých a energeticky náročných budovách. Špatně zateplené budovy jsou dnes v celé Evropské unii zodpovědné za 40 procent celkové spotřeby energie a podílejí se na 36 procentech všech emisí skleníkových plynů. Brusel proto plánuje, že finančně podpoří rozsáhlé renovace v součtu milionů staveb – Česko nevyjímaje. Dlouhodobě to má ušetřit jak peníze, tak i životní prostředí.

Statisticky vzato se v EU každoročně zrenovuje jen jedno procento budov, v Česku dokonce ještě méně: mezi 0,6 a 0,8 procenta budov. V obou případech je to podle komise málo. Do roku 2030 by proto mělo být zrenovováno zhruba 35 milionů budov. Vedle zmíněných úspor energií a peněz to znamená také až 160 tisíc pracovních míst.

„Navrhneme více finančních prostředků z EU a technickou pomoc, která podpoří zelené hypotéky a více obnovitelných zdrojů energie v oblasti vytápění a chlazení. To bude pro vlastníky domů, nájemníky a veřejné orgány zásadní změna,“ shrnula obsah strategie evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Plán by Česku měl výrazně pomoct i se splněním evropských klimatických cílů pro rok 2030. „Na úsporách energie by to bylo ze tří čtvrtin, na plánovaném zvýšeném emisním cíli z více než poloviny,“ upřesňuje Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy.