Cyrani: Elektřina z uhlí? Dva různé trendy

Elektrárna Počerady. Foto: ČEZ

Výroba elektřiny z uhlí bude v Česku dlouhodobě spíše klesat. Serveru iUHLI.cz to řekl ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani. Energetická společnost ČEZ letos ale očekává výrazné navýšení objemu výroby elektřiny z uhelných zdrojů. A to o 18 procent z loňských 25,3 terawatthodin na 30 TWh.

Podle Cyraniho se zde potkávají dva trendy. Prvním je fakt, že bude postupně klesat produkce českých uhelných dolů po roce 2020. Vedle toho ale moderní a modernizované elektrárny zvýší účinnost a vyrobí mnohem více elektřiny ze stejného množství uhlí.

„Jedním z těch velkých efektů nárůstu není ani tak nárůst spotřebovávaného uhlí, ale vyšší účinnost při jeho využití v elektrárně Ledvice. Při účinnosti přes 40 procent je výroba podstatně větší než při účinnosti 33 procent,“ dodal Cyrani.

Dlouhodobý trend tak bude podle něj spíš pokles výroby energie z uhlí, krátkodobě naopak nárůst.„Myslím si, že přesně tak by to mělo být. Měli bychom využít naše suroviny, dovednosti a možnosti a v každé etapě optimálně,“ dodal Cyrani.