Další plošné testování v OKD

V těchto dnech se testuje více než 3 tisíce zaměstnanců OKD. Foto: OKD

Pracovníci dolů ČSM-Sever a ČSM-Jih společnosti OKD na Karvinsku znovu podstupují plošné testování na koronavirus způsobující nemoc covid-19. Nařídila to Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě, protože tam během zhruba tří týdnů postupně zaevidovala 149 nakažených.

Jde o 95 zaměstnanců OKD a 54 pracovníků dodavatelských firem. Podle hygieniků není jasné, zda nákaza souvisí s ohniskem v Dole Darkov, kde už je situace stabilizovaná, je tam sice 506 nakažených, ale od minulého pátku přibylo jen sedm nových.

Čtěte také:
OKD chce od státu 1,2 miliardy
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Je tam spousta lidí, která byla exponována na obou dolech. Příznaky nemoci mají minimální, nebo žádné. V posledních dnech ale ten nárůst nových případů byl už příliš velký,” řekl Petr Kopřivík z KHS.

V dolech OKD kromě Darkova se v minulých dnech dělalo plošné testování rychlotesty. „Ukazuje se, že rychlotesty nejsou v tomhle případě úplně vhodné,” řekl Kopřivík. Další plošné testování, které začalo v pátek a potrvá do úterý, se proto dělají PCR testy. Případná další opatření pro doly podle Kopřivíka vyplynou z toho, jaké budou výsledky.

Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že firma už se na testování připravuje, aby opět mělo hladký průběh. Spolupracovat bude se zdravotníky i armádou. „Testovat se bude na Dole ČSM-Sever a týkat se to bude více než 3000 zaměstnanců,” řekla Chattová. Podle mluvčí bude provoz na Dole ČSM-Sever a ČSM-Jih bude přizpůsoben tak, aby testem prošli všichni zaměstnanci a vrátili se do práce jen ti, kteří budou mít negativní test.

Evidujeme k dnešnímu dni už 102 vyléčených zaměstnanců, většinou z Dolu Darkov. Dělá nám to radost, jak z důvodu toho, že jsou naši zaměstnanci už zdraví, tak i z důvodu, že postupně budeme moci najíždět na Dole Darkov na provoz, v závislosti na počtu lidí,” řekl ředitel provozu OKD David Hájek.

Na dolech pokračují zpřísněná opatření. V Dole Darkov se stále netěží a dělají se tam jenom práce nezbytné pro zajištění bezpečného chodu dolu.