Další problém v českých jaderných plánech

Nově zvolený jihokorejský prezident Mun Če-in je odpůrcem jaderné energetiky. Foto: Korean Culture and Information Service, CC BY-SA 2.0.

Zatím stále není jisté, kdo zaplatí výstavbu nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech. Nyní navíc hrozí, že se z tendru odhlásí jeden z nejvážnějších zájemců, jihokorejská energetická skupina Korea Hydro & Nuclear Power Corporation (KHNP).

Manažeři koncernu KHNP a jeho inženýrské divize KEPCO představili nabídku, se kterou chtějí jít do českého jaderného tendru číslo dvě, v Praze na konci dubna. Vedle ruského Rosatomu byli Korejci dosud druhým nejaktivnějším zájemcem o stavbu nových reaktorů v Dukovanech či Temelíně. Již v srpnu loňského roku otevřeli zastoupení v Praze a následně navázali spolupráci s Aliancí české energetiky – sdružením 13 strojírenských a inženýrských podniků v čele se Škodou Praha, uvedl server euro.cz.

Čtěte také:
Japonsko se od uhlí neodvrací
Čína: 100 miliard na útlum uhlí a oceli

Zvolení protijaderně zaměřeného prezidenta Mun Če-ina v květnu letošního roku ale korejským jaderným ambicím zasadilo vážnou ránu. Na základě prezidentova tlaku společnost KHNP zastavila práce na rozestavěných blocích elektrárny Shin Kori, které jsou hotové asi z 29 procent. Zároveň není vůbec jisté, jak a zda vůbec bude nová korejská vláda svůj průmysl podporovat při získávání dalších zakázek ve světě.

Mimo domácí území zatím KHNP získalo jen jednu zakázku. Buduje čtyři bloky jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech. První z bloků měl zahájit provoz již letos v květnu, ale nakonec bude mít roční zpoždění. Tamní úřad pro jaderný dohled si vyžádal odklad startu, aby mohl provést důkladné vyhodnocení bezpečnosti první atomové elektrárny na Arabském poloostrově.

Mohlo by vás zajímat:
Pro Australany je uhlí úžasné
Čína v roce 2016 uzavře přes tisíc dolů
Australané koupili za miliardu důl v Kanadě