Další těžba v dole Centrum

Doba čtení:1 m, 11 s
Důl Centrum - závěsná dráha.

Důl Centrum – závěsná dráha. Foto: zdarbuh.cz

Těžařská společnost Severní energetická, jejímž spolumajitelem je miliardář Jan Dienstl, se připravuje na prodloužení těžby v posledním českém hnědouhelném hlubinném dole Centrum. Letos na jaře dostala povolení k ražbě průzkumné chodby v jižní části dobývacího prostoru. Minulý týden požádala Obvodní báňský úřad v Mostě o povolení k ražbě druhé průzkumné chodby. Informaci přinesl deník E15. V dole Centrum pracuje na 300 zaměstnanců.

Severní energetická před týdnem začala s procesem posuzování vlivu budoucí těžby v jižní části revíru na životní prostředí (EIA), což je jedna z hlavních podmínek pro povolení hornické činnosti. Severní energetická zatím nechce přímo připustit, že se v dole Centrum bude dál těžit. „Pokud by výsledky průzkumných prací ukázaly dočasnou možnost prodloužení plánu likvidace dolu, vedení společnosti tuto možnost zváží,“ řekla mluvčí firmy Gabriela Sáričková-Benešová.

Zahájení procesu EIA je podle ní preventivní, aby firma byla na prodloužení těžby připravena. Severní energetická donedávna hovořila o tom, že zásoby uhlí v jižní části revíru není možné vytěžit. V plánu likvidace dolu Centrum z loňského roku, podle něhož má těžba skončit v roce 2015, firma argumentuje, že s přihlédnutím k současným technickým a ekonomickým podmínkám a při dodržení současných zásad báňské technologie je dobývání nerealizovatelné.

O likvidaci dolu rozhodl jeho předchozí vlastník, společnost Czech Coal, kvůli ztrátovosti těžby. Argumentoval také tím, že firma nevytváří dostatek hotovosti pro provoz a další investice.