Dánská skupina odejde od uhlí

Kodaň wikipedia org_compressed

Dánové mají nejdražší elektřinu v celé Evropě. Foto: wikipedia.org

Dánská skupina Dong Energy oznámila, že do roku 2023 přestane vyrábět elektřinu za pomoci uhlí. Její tepelné elektrárny přejdou na biomasu a dřevěné pelety.

Dong Energy snížila od roku 2006 svou spotřebu uhlí z 6,2 milionu tun uhlí na současných 1,7 milionu. To představuje pokles zhruba o 73 procent a nyní se rozhodla zbavit se i zbývajících třiadvaceti. Stanovila si na to lhůtu do roku 2023. Tepelné elektrárny ovšem nebude postupně uzavírat, nýbrž měnit jejich palivo. Budou přecházet na biomasu, ponejvíce dřevěné pelety, které bude energetická společnost dovážet zejména z pobaltských států, uvedl server kurzy.cz.

Čtěte také:
Nejdražší elektřinu mají Dánové. Můžou za to OZE
Kdy nám zakážou žít?

Rozhodli jsme se udělat poslední krok k tomu, abychom se zcela zbavili uhlí ve všech našich tepelných elektrárnách. Budoucnost patří obnovitelným zdrojům energie, a proto přistoupíme k přeměně našich zbývajících tepelných elektráren na využívání biomasy,“ řekl šéf Dong Energy Henrik Poulsen.

Nižší emise CO2, vysoká cena elektřiny

Firma se významně podílí na snižování emisí oxidu uhličitého celého Dánska. Jejich objem se od roku 2006 snížil přibližně o 25 milionů tun, na čemž se Dong Energy podílela přibližně z 53 procent. Postupné nahrazení uhlí biomasou by podle odhadů mělo tento trend zachovat. Do roku 2023 budou emise CO2, za něž je Don Energy odpovědná, nižší o 18 milionů tun v porovnání s rokem 2006.

Snižování emisí je v Dánsku vykoupeno cenou elektřiny, která je v zemi vůbec nejvyšší v Evropě. Zatímco Čech platí podle posledních dostupných údajů za MWh elektřiny 3475,7 koruny, Dán až 8269,4 koruny. Velkoobchodní jsou přitom v Dánsku o zhruba třetinu nižší než v Česku.

Důvodem je, že velkoobchodní ceny nemají výrazný vliv na ceny pro konečné spotřebitele.  „Diverzifikace cen elektřiny pro maloodběratele v Evropské unii závisí nejen od úrovně velkoobchodní ceny elektřiny. Významný vliv na konečnou cenu elektřiny má fiskální systém, mechanismy regulace a podpůrných systémů v každém členském státě,“ vysvětlil tým analytiků polské elektrárenské společnosti Polska Grupa Energetyczna (PGE).

Výpočty analýzy ukazují, že v první polovině roku 2016 představovaly dodatečné poplatky za elektřinu v Evropské unii až 29 procent. V Dánsku představují náklady na daně a poplatky větší částku než náklady na samotný nákup a distribuci elektřiny.

Ve většině jiných zemí jsou nadbytečné poplatky regulovány zákonem. Limitován je také objem elektřiny, která může být vyrobena obnovitelnými zdroji. Dánsko objem nikterak nelimituje a tak dochází k dotačnímu a kompenzačnímu prodražování vyrobené elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval