Dánsko schválilo plynovod Nord Stream 2

Budovaný plynovod Nord Stream 2 obejde země, přes které je do západní Evropy transportována velká část ruského plynu. Foto: nord-stream2.com

Dánsko včera i přes námitky Spojených států schválilo stavbu plynovodu Nord Stream 2, který bude přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informovala o tom agentura AP, která uvedla, že souhlas vydal dánský energetický úřad, který spadá pod ministerstvo energetiky.

Dánský souhlas se týká úseku dlouhého 147 kilometrů, jehož výstavba v nadcházejících týdnech začne. Agentura Reuters píše, že se tak odstranila poslední vážnější překážka projektu, který rozděluje i země Evropské unie.

Čtěte také:
Senátní výbor USA je pro sankce proti Nord Stream 2
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Budovaný plynovod Nord Stream 2 obejde země, přes které je do západní Evropy transportována velká část ruského plynu. Plynovod se nelíbí především Ukrajině a Polsku, ale i některým dalším zemím. Hlasitým odpůrcem plynovodu jsou i Spojené státy, které upozorňují na zvyšující se závislost na ruských energetických dodávkách.

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese ruský plynárenský gigant Gazprom. Jeho evropskými partnery jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie. Zahájení provozu plynovodu se kvůli průtahům při získávání potřebných povolení očekává v příštím roce.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje