Doba čtení:1 m, 53 s
Joe Manchin je senátorem za Západní Virginii, kde se z uhlí vyrábí více než 90% elektřiny. Foto: wikipedia.org

Americký demokratický Senátor Joe Manchin prohlásil, že uhelný průmysl musí být zachráněn, protože bez něj země nemůže přežít. Manchin je dlouhodobě některými progresivisty odsuzován za své umírněné politické postoje. Obhajoba uhelného průmyslu je nejspíš definitivním rozchodem s levicovým křídlem strany.

Obhajoba uhelného průmyslu ze strany demokrata ze Západní Virginie však není překvapivá. Podle amerického Úřadu pro energetické informace je uhlí zdrojem energie pro ohromující většinu výroby elektřiny v jeho státě.

Čtěte také:
Kalifornie ukazuje zelenou budoucnost. Je chmurná
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

V květnu 2021 dodalo uhlí Západní Virginii téměř pět milionů MWh elektřiny, zatímco druhý nejpoužívanější zdroj, zemní plyn, poskytl necelých 300 tisíc MWh. Zelené zdroje energie ve státě poskytují ještě méně: vodní energie představuje 134 tisíc MWh a nevodní obnovitelné zdroje (jako biomasa, slunce a vítr) pouze 106 tisíc MWh.

To znamená, že téměř 91 % veškeré elektřiny ve státě pochází z uhlí. Západní Virginie tak jednoduše není schopna opustit uhlí v jakémkoli krátkém časovém období.

Manchin uvedl, že americký uhelný průmysl nemá vůbec žádný vliv na klima ve srovnání s dopadem Asie. Podle Mezinárodní energetické agentury je to pravda. Čína předstihla Spojené státy v emisích uhlíku v roce 2006. Od té doby do roku 2018 vypumpovala do atmosféry téměř dvakrát více oxidu uhličitého než Spojené státy.

Senátor rovněž navrhl řešení. „Pokud chcete přispět k vyčištění klimatu, budete muset prostřednictvím inovací najít technologii, která bude zachycovat uhlík uvolňovaný při spalování uhlí a využívat ho,“ citoval senátora server theepochtimes.com. Manchin se domnívá, že nakonec dojde k přechodu“ na jiné zdroje energie, jako je atomová fúze, plynný vodík a jaderná energie. Ale důrazně odmítá zbrklý přechod na tyto zdroje energie.

Požadavek na postupné vyřazování uhlí staví Manchina do konfliktu s Bernie Sandersem a dalšími progresivisty. Při prezentaci rozpočtového usnesení v hodnotě 3,5 bilionu dolarů na půdě Senátu Sanders uvedl, že 265 miliard dolarů půjde na financování „extrémně agresivní“ transformace amerického energetického systému od fosilních paliv.

Manchin s „extrémně agresivní“ transformací, která by poškodila jeho voliče, zásadně nesouhlasí. Vedle toho vyjádřil nesouhlas také s mimořádnými náklady a vyjádřil obavy z dopadu na státní dluh.