Demoliční firma zbourá sama sebe?

Provozovna firmy Cannoneer v Horním Jiřetíně. Foto: Canonneer

Demoliční firma Cannoneer patří k největším zaměstnavatelům v Horním Jiřetíně. Dává práci více než sedmi desítkám lidí přímo z městečka, ale i z Mostu či Litvínova. Kvůli těžbě hnědého uhlí by se nebránila odchodu. Její vedení si ale hlavně přeje, aby verdikt o další těžbě padl brzy. Teď totiž nemůže příliš investovat a firmu rozvíjet. Napsala to severočeská Mladá fronta DNES.

„My jsme připraveni na obě varianty, ale hlavně bychom už potřebovali nějaké rozhodnutí, ať je jakékoliv. Je to důležité pro investice a další rozvoj,“ řekl jednatel a ředitel společnosti Zbyněk Ortmann. Připustil, že varianta prolomení limitů a nutnost závod přestěhovat jinam by možná byla i o něco výhodnější.

Ale nesouvisí to se samotným podnikáním, tedy demolicemi a recyklací materiálu. I když se zdá, že by Cannoneer mohl na případném bourání Horního Jiřetína něco vydělat. „Teoreticky bychom mohli bourat i sami sebe, ale nikdo z nás netouží po tom, aby vydělával na ničení místa nebo okolí, kde pracuje. Navíc by to nebyla tak velká zakázka, my spíše provádíme demolice velkých průmyslových objektů,“ dodal Ortmann.

Výhody přestěhování pro svou firmu vidí jinde. „Naše podnikání se postupně vyvíjelo, rozšiřovalo, ale stále více narážíme na to, že nás nějakým způsobem omezuje okolní zástavba. Žijí tam lidé, tak nemůžeme dělat hluk večer nebo brzy ráno. Kdybychom byli někde za městem nebo v průmyslové zóně, bylo by to jednodušší. Stejně tak bychom si nový závod asi uzpůsobili efektivněji pro samotný provoz, ať už by se jednalo o nově vybudovaný areál, nebo některý z již existujících areálů nabízených v minulosti těžaři jako možné varianty částečné kompenzace,“ zdůvodnil jednatel firmy.

Pro Cannoneer je přitom jedno, kde by působil, jen chce zůstat na Mostecku. Materiál k recyklaci ale dováží z celých Čech, běžně stovky kilometrů, takže je jedno, zda závod zůstane v Horním Jiřetíně, nebo bude jinde v okolí. Totéž se týká zaměstnanců. Do práce totiž autem dojíždějí i ti z Horního Jiřetína, protože město je dlouhé a firma stojí na spodním okraji.

Šéf společnosti se ale nebrání ani setrvání firmy ve městě, pokud dojde k zachování limitů. „Chtěli bychom vylepšit a zateplit naše budovy. Udělat pořádné asfaltové cesty v areálu místo betonových panelů. Mít normální vrátnici, ne provizorní buňky. Ale nevíme, co bude, takže se teď do toho těžko dá investovat. Hovoříme o milionech korun,“ upozornil Ortmann.

Navíc rozvoj je většinou spojen s úvěry, ke kterým se člověk těžko zavazuje, pokud není jasná budoucnost firmy. „I my bychom tedy uvítali jakékoliv jasné rozhodnutí. Ale to my neuděláme ani neovlivníme, musíme čekat, jak se k limitům postaví vláda a stát,“ dodal Ortmann.