Doba čtení:1 m, 49 s
Lom Welzow-Jih, jeden ze čtyř lomů, které Vattenfall prodává. Foto: J.-H. Janßen

Jen asi patnáct lidí dnes před centrálou energetické společnosti ČEZ v Praze demonstrovalo proti rozšiřování uhelných lomů v německé Lužici. ČEZ je totiž jedním ze zájemců o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall.

“Jsme přesvědčeni, že by Vattenfall měl svou uhelnou divizi postupně uzavírat a přijmout zodpovědnost za složitou rekultivaci místních dolů. Pokud dojde k prodeji, budeme všemi prostředky bojovat za to, aby v regionu nevznikly nové doly a aby nebyly bourány další obce,“ uvedl Andreas Stahlberg, radní za kraj Spree-Neisse Stahlberg. Lidé z německé Lužice zástupcům ČEZ předali více než 40 tisíc pohlednic od místních, kteří žádají utlumení těžby.

Představitelé ČEZ seznámili německé politiky a zástupce občanských iniciativ s kroky, které společnost nyní podniká v rámci procesu prodeje aktiv Vattenfallu. „Evropa směřuje k bezemisní společnosti a Skupina ČEZ se na plnění evropských cílů bude podílet. Chceme být pro Německo partnerem v naplňování Energiewende. S ohledem na potřebu zajistit energetickou bezpečnost mohou být moderní uhelné elektrárny mostem, který pomůže Německu v transformaci k nízkoemisní společnosti,“ uvedla ředitelka public affairs ČEZ Zuzana Krejčiříková, která zároveň potvrdila, že ČEZ neplánuje dovoz uhlí z Německa do České republiky.

Čtěte také:
Vattenfall chtějí i Němci
Kellner & Křetínský: Těžký kalibr na Vattenfall

Skupina ČEZ již svůj zájem o aktiva společnosti Vattenfall formálně vyjádřila. „V současné chvíli analyzujeme všechny dostupné informace. Vítáme proto, že jsme se mohli seznámit i s názory zástupců místních iniciativ a občanů,“ dodala Krejčiříková.

O elektrárny a lomy má zájem také Křetínského holding EPH spolu s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. O aktiva Vattenfallu se zajímali i ekologové z Greenpeace, z tendru ale byli vyloučeni.

Vattenfall v Německu prodává čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. V návazném tendru prodává východoněmecké vodní elektrárny, které mají výkon kolem 3000 megawattů. Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat v přepočtu až 95 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Do boje o Vattenfall vstoupil i Tykač
Šéf ČEZ: Vattenfall nás zajímá
Vattenfall chce najít kupce do konce roku