Doba čtení:2 m, 4 s
Strojovna Vodní elektrárny Střekov. Foto: ČEZ.

Vodní elektrárna Střekov, kterou na řece Labi provozuje Skupina ČEZ, se v tomto týdnu opět otevře veřejnosti. Stane se tak v neděli 21. května, a to v tradičním čase od 10 do 16 hodin. Den otevřených dveří se tentokráte koná u příležitosti výstavy s názvem Energie & civilizace, která je nainstalována na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem (4.-22.5.).    

Skupina ČEZ provozuje na řece Labi sedm vodních elektráren. Střekov je přitom se třemi vertikálními Kaplanovými turbínami s celkovým instalovaným výkonem 19,5 MW největší a zároveň na území ČR i poslední v řadě. Ročně dodá do sítě tolik elektřiny, kolik by stačilo k pokrytí spotřeby většího města s asi 27 tisíci domácnostmi. V následujících letech čeká všechna tři střekovská soustrojí postupná komplexní modernizace. Efektivita elektrárny se tak zvýší o 10 %, čímž ušetří při výrobě elektřiny miliony kubíků vody.

Nedělní možnost nahlédnutí do jejích útrob bude přitom letos již druhá v pořadí, přičemž  25. března u příležitosti Světového dne vody zavítalo na její prohlídku úctyhodných 865 osob.

Dobšiná oslavila sedmdesátiny

I když je vodní elektrárna Střekov stále středem zájmu veřejnosti, tak vysoké číslo jsme opravdu nečekali. Lidé nám pak také volali, zda se nebude někdy v budoucnu den otevřených dveří opakovat, že tenhle z nějakých důvodů nestihli.  Dá se říct, že jsme je potěšili ujištěním, že ano, a to hned v neděli 21. května v obvyklém čase od 10 do 16 hodin. Termín se nám vlastně nabídl sám, neboť v centru Ústí nad Labem v té době finišuje velkoplošná výstava, která se soustředí na koncepty udržitelnosti, roli přírodních materiálů a získávání čisté energie, s názvem Energie & civilizace, jejímž generálním partnerem je právě Skupina ČEZ,“ poznamenal k výběru předposlední květnové neděle za ČEZ Obnovitelné zdroje David Schoř, vedoucí odboru provozu MVE.

Jednotlivé exkurze během dne otevřených dveří budou mít vždy stejný scénář. Nejdříve se zájemci seznámí s historií vodní elektrárny Střekov, a to jak prostřednictvím průvodců, tak i fotografií rozvěšených ve vstupní chodbě velína. V něm se dozvědí, jak lze podle potřeby celou elektrárnu ovládat. Následně se podívají i do srdce elektrárny, tedy do strojovny s průřezovým pohledem do jednotlivých poschodí každého ze tří soustrojí. Ve venkovním areálu si prohlédnou například stroj na čištění jemných česlic nebo venkovní rozvodnu, z níž je po transformaci vyváděn výkon do distribuční sítě. Pro návštěvníky tak půjde o jednu z letošních možností vidět zařízení elektrárny ještě v současné podobě.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa