Deutsche Bank už nebude financovat uhlí

Deutsche Bank. Foto: wikipedia.com

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem. Foto: wikipedia.com

Německý bankovní gigant oznámil, že už nebude financovat výstavbu nových uhelných dolů a elektráren. Navíc hodlá utlumit také své stávající aktivity v tomto sektoru. Změnou politiky chce údajně přispět k naplnění cíle přijatého na loňské klimatické konferenci v Paříži.

Těší nás, že se k Pařížské dohodě přihlásilo více než 400 soukromých i veřejných organizací. Tato skutečnost podtrhla náš závazek chránit světové klima a zastavit růst globálního oteplování na 2 °C,“ uvedla banka v nejnovější revizi pokynů pro financování těžby a spalování uhlí.

Podle Henrika Böhma, předního komentátora rozhlasové stanice Deutsche Welle, však nejnovější vývoj jen ukazuje absenci srozumitelné strategie a snahu managementu zakrýt zklamání z loňského hospodářského výsledku: minus 38 miliard korun.

Čtěte také:
Německá Energiewende je harakiri
Němci si střílejí vlastní energetický gól

Zatím není jasné, jakým tempem a způsobem chce Deutsche Bank opustit své stávající uhelné aktivity. Nejspíš ale v tomto směru nebude podnikat žádné razantní kroky. Jediným stanoveným milníkem je totiž pouze pětinová redukce v průběhu následujících tří let.

Rozhodnutí banky přirozeně přivítali němečtí Zelení. „Doufáme, že 20 procent je jenom začátek a že Deutsche Bank v blízké budoucnosti zastaví všechny své (uhelné) investice,“ uvedl místopředseda parlamentní frakce Zelených Oliver Krischer.

První známkou odklonu Deutsche Bank od uhelného odvětví bylo podle deníku Guardian zrušení financování australského přístavu Abbot Point poté. Proti tomuto záměru tehdy podepsalo petici 180 tisíc Němců. A před necelým rokem banka oznámila, že se hodlá zbavit úvěrů amerických firem těžících uhlí metodou mountaintop (odkrývání svrchních vrstev hory).

Deutsche Bank je nejenom největší bankou v Německu, dosud také patřila k hlavním zdrojům kapitálu pro světové uhelné investory. Jak připomínají Financial Times, jen v letech 2013 až 2015 jim poskytla úvěry v celkové výši přes 170 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště