Devět mrtvých v čínském dole

K výbuchu došlo v dole, který leží ve městě Jiutai na severovýchodě Číny. Foto: wikipedia.org

Devět horníků zemřelo a dalších deset bylo zraněno v neděli při výbuchu v uhelném dole ve městě Jiutai v provincii Jilin v severovýchodní Číně, kde těží společnost Jilin Longjiabao Mining Co. V pondělí to oznámila čínská státní zpravodajská agentura Xinhua.

K výbuchu došlo kolem 20. hodiny. Způsobil zemětřesení o síle 2,3 stupně. Pracovníci byli po otřesu uvězněni v šachtě. Okamžitě byl aktivován proces nouzové reakce a na místo vyrazily záchranné týmy. Zraněné horníky se povedlo vyprostit a jsou v nedaleké nemocnici ohrožení života. Příčina nehody je stále předmětem vyšetřování.

Čtěte také:
Čína tlačí Huawei i odmítáním uhlí
Čína chce poslat solární panely do kosmu

Čína v roce 2018 zvýšila objem těžby uhlí o 194 milionů tun. Celkově se tak loni v zemi vytěžilo 3,53 miliardy tun. Do těchto čísel navíc nebylo zahrnuto 1,03 miliardy tun ročně schválené uhelné kapacity ve výstavbě a 370 milionů tun ročně v rámci zkušebního provozu.

Objem těžby v Číně se zvýšil i přesto, že země avizovala odstranění přebytečné kapacity v odvětví a snížení spotřeby fosilních paliv. V loňském roce sice ubylo čínských uhelných dolů, z 3 907 na 3373, avšak čínský Národní úřad pro energetiku od začátku roku 2019 schválil dalších sedm projektů těžby uhlí s kombinovanou kapacitou 22,5 milionu tun ročně, uvedl server msn.com.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků