Doba čtení:2 m, 0 s
Zadaná studie by měla státnímu podniku objasnit, nakolik se vyplatí případný návrat těžby do již uzavřených dolů Darkov a ČSA. Foto: OKD

Státní podnik Diamo si nechal vypracovat studii, zda je potřebné dál těžit černé uhlí. Podle informací serveru idnes.cz už je hotová. Její výsledky však zatím Diamo nezveřejnilo.

 „Se studií se v nejbližších dnech seznámí vedení státního podniku a ministerstvo průmyslu a obchodu. Poté budeme informovat o našich závěrech představitele regionu a média,“ konstatovala mluvčí Diama Jana Dronská.

Zadaná studie by měla státnímu podniku objasnit, nakolik se vyplatí případný návrat těžby do již uzavřených dolů Darkov a ČSA. Oba Diamo získalo v únoru 2021 poté, co v nich přestala těžit společnost OKD, a šachty přešly do útlumu. Vedle otázky dostupnosti zásob uhlí dvou dolů na Karvinsku se studie zabývala i případným vlivem současné situace v ekonomice na těžbu a její nákladnost, napsal server idnes.cz.

 „Cílem analýzy bylo zjistit a prověřit, za jakých podmínek a v jakém čase by bylo možné obnovit těžbu na těchto dvou dolech a co všechno by to obnášelo jak z pohledu technického, technologického a personálního, tak i ekonomického a legislativního,“ doplnila mluvčí Diama.

Odborníci: Část spotřeby plynu nahradí uhlí

Zajímavé je, že s těžební společnosti OKD, která v současnosti jako jediná umí těžit černé uhlí ve velkém, autoři studie při přípravě podkladů vůbec nespolupracovali.

„Podrobnosti studie nemáme od státního podniku Diamo k dispozici, OKD se na ní nijak nepodílí,“ konstatovala mluvčí OKD Naďa Chattová.

A informováni nebyli ani zástupci Karviné, města, jehož území by se například zvažované obnovení těžby v dole ČSA týkalo.

„Bohužel k této záležitosti nemáme žádné informace. Státní podnik Diamo nás v této záležitosti nekontaktoval. Netušíme tak, o jaké dobývací prostory by se jednalo a jak moc by to naše město zasáhlo,“ komentoval přípravu analýzy karvinský primátor Jan Wolf.

Na výsledek studie netrpělivě čekají i zástupci kraje a velkých firem v regionu, které uhlí využívají. „OKD byly historicky klíčovým zdrojem uhlí pro ostravskou huť. Lokální uhlí pro nás v minulosti představovalo konkurenční výhodu, a to nejen z hlediska nákladů, ale také plynulosti dodávek. Pokud bude alespoň část koksovatelného a energetického uhlí, které potřebujeme, dostupná lokálně, než budeme mít k dispozici jiné zdroje energie, jako například novou linku velmi vysokého napětí, bude to pro Liberty Ostrava přínosem,“ vysvětlila důležitost těžby místního uhlí mluvčí ostravské hutě Liberty Barbora Černá Dvořáková.