Doba čtení:1 m, 46 s
Na základě rozhodnutí státu byla těžba na Dole Maršál Jeremenko utlumena a zcela ukončena k 31. 12. 1992. Foto: DIAMO

Jediný důl v Ostravě, na kterém se dodnes fárá, se dnes na pár hodin otevře veřejnosti. Státní podnik DIAMO pořádá den otevřených dveří. Důl Jeremenko těžil uhlí téměř sto let a patřil k nejhlubším na Ostravsku. Těžit přestal před 26 lety, ale nebyl zasypán jako ostatní. Zajišťuje čerpání důlních vod pod celou Ostravou, slouží jako sídlo závodu ODRA státního podniku DIAMO, sociální centrum a dispečerské pracoviště protimetanového systému.

Zájemci mohou navštívit areál dolu v Ostravě – Vítkovicích (ul. Sirotčí) v čase od 10 do 16 hodin. Bude možné vyjet na dominantní kladivovou těžní věž jámy Jeremenko, prohlédnout si působivou strojovnu uvnitř a venku Ostravu i okolí z výšky 55 metrů. Dále budou k vidění unikátní obří čerpadla pro čerpání důlní vody z ostravské a petřvaldské dílčí pánve. Součástí programu je i prohlídka druhé strojovny s památkově chráněným funkčním elektrickým těžním strojem z roku 1924 a prohlídka centrálního dispečinku pro řízení čerpání důlních vod a monitoring výstupu důlních plynů na povrch.

Čtěte také:
Těžba v ostravské dílčí pánvi skončila před 25 lety
Pavlas: Baterie jsou zatím jen zajímavý pokus

Státní podnik DIAMO, který se stará o zavřené šachty na Ostravsku a zahlazování následků těžby, připravil pro návštěvníky také promítání dokumentárních filmů a výstavu fotografií s hornickou tématikou nebo výstavu pracovních nástrojů a hornických artefaktů z ostravských dolů. Poprvé bude vystaven autentický model ostravského dolu Petr Bezruč od Petra Kubinského. Doprovodný program byl připraven ve spolupráci se sběrateli a hornickými nadšenci: Petrem Kubinským, Rostislavem Šerudou, Kateřinou Polínkovou a Janem Pastrňákem.

Těžba na Dole Jeremenko (dříve Louis) probíhala od roku 1896 až 1992 a bylo tam vytěženo 28,5 milionu tun uhlí. Důl měl rozlohu 290 ha, 8 pater, tři jámy a největší hloubka, odkud se dobývalo uhlí, byla 1200 m. Na základě rozhodnutí státu byla těžba na Dole Maršál Jeremenko utlumena a zcela ukončena k 31. 12. 1992.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech