Dienstl: Nabídka společného podniku je na stole

Lom ČSA. Foto: Severní energetická
Těžební společnost Severní energetická podá státu nabídku na společný podnik. Stát by tak hrál zásadní roli ve využití uhlí za limity. Serveru iUHLI.cz to řekl spolumajitel Severní energetické Jan Dienstl. Jedná o stejnou nabídku, kterou těžařská společnost dala v roce 2011 tehdejšímu ministru průmyslu a obchodu Martinu Kubovi (ODS).
Podle Dienstla je důležité to, že vláda problém limitů řeší a ministr na šachtu i do obcí v regionu přijel. „Teď je krok na nás, jako na majitelích Severní energetické. My bychom chtěli definovat tři základní věci. Dáme nabídku vládě. Předložili jsme ji dvěma minulým ministrům. Tak, aby stát rozhodl, kdy a komu chce dodat uhlí. To je nabídka, která je na stole,“ řekl na setkání horníků s ministrem Dienstl.
Druhá věc je podle něj nabídka pro obyvatele Horního Jiřetína. Stále platí ta, kterou firma lidem dala v roce 2006. Třetí, a nejdůležitější, je podle Dienstla to, aby od vlády zaznělo, že hnědé uhlí chce. „My jsme o tom přesvědčení,“ zdůraznil.
Mládek se na setkání s horníky přímo v lomu ČSA vyjádřil k další možné těžbě. „Pan Dienstl nebude nic těžit, pokud neudělá Sněmovna jednu věc a nevrátí vyvlastňovací paragraf,“ uvedl Mládek. Dodal, že například v sousedním Německu to tak je. Podle něj by se ale nejdříve mělo rozhodnout o limitech, novelizace horního zákona bude určitě obtížná.
Mluvčí Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová serveru iUHLI.cz již dříve sdělila, že stát by měl určovat, kam a za jakou cenu bude domácí uhlí dodáno, aby bylo maximálně využito ve prospěch občanů. „Proto Severní energetická vládě navrhla společný podnik, který vrací stát do hry. Podle těžařů by podnik měl garantovat, že obce v regionu budou dostávat podstatně více peněz z těžby, než dostávají dosud. Návrh na vládě leží již druhé volební období,“ uvedla mluvčí.
Severní energetická těží uhlí v lomu ČSA, další těžba v lokalitě je ale omezena usnesením vlády o těžebních limitech z roku 1991. Za těmito limity se dále nachází 750 milionů tun hnědého uhlí s nejvyšší výhřevností v ČR. Lom ČSA disponuje vysoce výhřevným uhlím, které je technologicky vhodnější do tepláren. Na dodávkách dálkového tepla z hnědého uhlí závisí zhruba milion českých domácností.
Severní energetická, původně Litvínovská uhelná, se v roce 2013 vyčlenila ze skupiny Czech Coal, od společnosti ČEZ a.s. převzala Elektrárnu Chvaletice a stala se novým samostatným subjektem na energetickém trhu.
Související články