Doba čtení:2 m, 49 s
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ráda a často tvrdí, že je boj s klimatickou změnou klíčovým tématem. Důsledně však „opomíjí“ řešení problému ruského plynu. Foto: wikipedia.org Kuhlmann

Diplomat John Murton působí jako britský vyslanec pro klimatický summit COP26. V rozhovoru pro Seznam Zprávy nechtěně odkryl zásadní slabiny celého klimatického hnutí.

„Potěším vás – na COP26 jsme uhlíkovou stopu konference a každého, kdo se jí zúčastnil, počítali velmi pečlivě. A tak víme, že šlo o první uhlíkově neutrální COP vůbec,“ zaznělo hned v první Murtonově odpovědi. Jak však sám server Seznam Zprávy přímo u rozhovoru poznamenal, jedná se o lež. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Čtěte také:
Německo: Slepě vpřed, ke Stalingradu!
Václav Klaus: Ano, budeme chudší

Konference totiž uhlíkově neutrální rozhodně nebyla. Podle odhadů vyprodukovala emise odpovídající asi 102 500 tunám CO2. Uhlíkově neutrální má konferenci učinit britská vláda tím, že prý emise z COP26 vykompenzuje financováním zelených projektů.

Ekologičtí aktivisté takové počínání nazývají termínem Greenwashing. Oxfordský slovník greenwashing definuje jako dezinformaci šířenou organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe.

Je mi jasné, že v případě klimatické konference by aktivisté určitě blahosklonně zavřeli oči, stejně jako je zavírají u klimatických dopadů zemního plynu, neřeší, co se bude dít s miliony použitých baterií z elektromobilů, solárních panelů či vysloužilých větrníků, nezajímá je, za jakých podmínek se v chudých zemích těží vzácné kovy do obnovitelných zdrojů, jásají, když Čína oznámí cíl uhlíkové neutrality v roce 2060, přičemž v příštích deseti letech bude největší světový znečišťovatel emise neustále zvyšovat.

Tím jsem se dostal k druhému zásadnímu problému klimatického hnutí. Vedle lží je to až jakási dětská naivita, že všechno je růžové a dobře to dopadne. Murton se v rozhovoru až křečovitě snaží přesvědčit čtenáře (a možná i sám sebe) o tom, jak byl summit úspěšný. „Pracovali jsme na tom, aby co nejvíce zemí představilo co nejambicióznější národní cíle a dlouhodobé strategie. S takovými přišlo přes 130 zemí, díky čemuž jsme se ocitli na cestě ke snížení uhlíkových emisí,“ jásal například Murton.

Pokud přitom greenwashing nevymyl i jeho mozek, tak moc dobře ví, že byl summit všechno, jen ne úspěšný. Do Glasgow vůbec nedorazil čínský prezident Si Ťin-pching ani jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Americký prezident Joe Biden se stal terčem posměchu poté, co při zahajovacích projevech na chvíli usnul.

Možná vůbec nejlépe „úspěšnost“ klimatického summitu demonstruje přijatý závazek na snížení vypouštění metanu do ovzduší o 30 procent.

„Tímto globálním závazkem činíme z (klimatické konference) COP26 okamžik, kdy se svět posouvá od ambicí k činům,“ řekla při svém vystoupení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Velká slova, která však rychle zblednou poté, co si přečteme, že se k cílům snížit do roku 2030 úniky metanu do atmosféry o 30 procent oproti roku 2020 zavázaly země, jež dohromady představují pouhou polovinu veškerých emisí tohoto plynu.

Zejména Rusko, jehož zemní plyn teď doslova cloumá Evropou, se totiž k ničemu nepřihlásilo. Von der Leyenová by to měla tvrdě kritizovat a bít na poplach, protože právě z Ruska má do jejího Německa brzy proudit ještě více plynu kontroverzním plynovodem Nord Stream 2. Ona ale místo toho pateticky deklamuje o globálních závazcích a posunu světa od slov k činům.

Tím jasně ukázala, že kromě greenwashingu a naivity trápí klimatické hnutí i další zásadní, možná ten úplně největší problém. Je jím bezbřehé a hlavně nebezpečné pokrytectví.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa