Doba čtení:1 m, 45 s
SPMP Karviná foto facebook spmp karviná_

Předsedkyně Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením Karviná Jiřina Roubalová konstatovala, že lidé jako Ján Sitai jsou pro organizaci velkou oporou.

Byť nemá Ján Sitai v neziskovce Společnost pro podporu lidí s mentálním postižedním Karviná (SPMP Karviná) pomáhající handicapovaným žádného příbuzného, považuje její klienty takřka za rodinu a podle toho se chová. Když byli na rehabilitačně edukačním pobytu v Beskydech – mimochodem i díky minigrantu Srdcovka, který z těžařské nadace získal jako zaměstnanec OKD – nachystal pro ně zábavný a soutěžní program.

Čtěte také:
Bakala odmítá, že by se na OKD obohatil
Znali pravdu o OKD, ale už nežijí

Měl jsem noční, takže mi to vyšlo,“ popisoval dispečer z lokality ČSA Důlního závodu 1 Karviná. Ten za handicapovanými vyrazil i s kamarádem a bývalým spolupracovníkem z darkovského výrobního dispečinku, hornickým důchodcem Františkem Šípkem. „Franta to byl, kdo mě k SPMP Karviná vlastně přivedl. Má tam syna. Takže u nich pomáháme spolu,“ vysvětlil.

Před směnou tak Sitai vyrazil do Horní Lomné, kde dvacet klientů SPMP Karviná se svým rodičovským doprovodem trávilo týdenní pobyt. „Naši horničtí pomocníci připravili pro děti nejprve vědomostní soutěž o přírodě a pak hledání pokladu. Odměnou byla padesátikoruna v krabičce – poklad, který děti proměnily za poháry,“ upřesnila předsedkyně neziskovky Jiřina Roubalová. Ta zároveň ocenila minigrant z těžařské nadace (Sitaiův už několikátý) pro pobyt na horách, jehož náplň byla zaměřena na environmentální výchovu, rehabilitaci i sportování. „Umožnilo to dětem například aktivity na procvičování jemné motoriky, masáže, relaxace ve vířivce, ale také soutěže v šipkách, stolním tenise, fotbale, bingu,“ konstatovala Roubalová s poděkováním Nadaci OKD.

SPMP funguje v Karviné už devětatřicátým rokem a jeho prioritou je vyplňovat čas lidem s mentálním postižením. Staví na klubové činnosti, má sportovní, arteterapeutický i vzdělávací kroužek. Klientům, říkají jim děti, je mezi patnácti a pětačtyřiceti lety. „Lidé jako pánové Sitai a Šípek jsou pro nás důležití. Cítíme, že na nás někdo myslí, máme v nich oporu,“ dodala Roubalová.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje