Doba čtení:1 m, 33 s
Přesunem technologického dispečinku do nových prostor skončil projekt modernizace řídícího systému úpravny uhlí. Foto: Czech Coal

Úpravna uhlí se může od poloviny listopadu pochlubit úplně novým pracovištěm technologického dispečinku. Právě jeho přestěhováním do nových prostor skončil dlouhodobý projekt modernizace řídicího systému úpravny.

Původní řídicí systém Úpravny uhlí v Komořanech byl zprovozněn v roce 1991. A jak se postupně modernizovaly úpravárenské technologie, zastarávající řídicí systém přestával být schopen pokrývat jejich nároky. Další věcí bylo, že k dosluhujícímu řídicímu systému bylo stále obtížnější shánět náhradní díly,“ vysvětlil Michael Macků, technik PZF útvaru hlavního energetika Coal Services.

Čtěte také:
Elektrikáři si s lokomotivami rozumí
Superpočítač pojmenovali podle šachty

Řídicí systém je přitom obrazně řečeno jakýsi mozek úpravny, který má za úkol rozjíždět a zastavovat úpravárenskou technologii a hlídat její automatický chod. Jeho obměnu zajišťovala společnost PAS Procesní Automatizační Systémy s.r.o., v několika etapách už od loňského roku. „Jejich práce byla o to obtížnější, že se vše dělalo prakticky za plného provozu úpravny. Snažili jsme se při přepojování na nový řídicí systém maximálně využívat pravidelných technologických odstávek, stejně tak prázdninového generálního výpadu,“ doplnil Macků.

Nové pracoviště technologického dispečinku bylo vybaveno i novou technikou, úplnou novinkou je například centrální zobrazovací panel, samotný způsob ovládání jednotlivých zařízení ale pro dispečery zůstal v podstatě stejný. To byl zároveň jeden ze zadávacích požadavků. „Nový řídicí systém má ale celou řadu dalších výhod. Zlepšila se diagnostika poruch, výměna kamer za digitální pomáhá dispečerům při práci za snížené viditelnosti. Všechny tyto změny budou mít vliv i na kvalitu služeb poskytovaných zákazníkům, míchání produktů je díky novému řídicímu systému přesnější, což by mělo znamenat minimum reklamací,“ vysvětlil technik s tím, že všechny změny by měly zajistit bezporuchový provoz úpravny minimálně na šest let.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo