Dlouhý: Ve sporu o limity jsou různé zájmy

Dlouhý edited

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Foto: commons.wikimedia.org

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý v České televizi řekl, že významnou roli ve sporech o prolomení limitů hrají jak spekulanti, tak ekologičtí aktivisté. “Jde o lidi, kteří mnohdy prosazují své zájmy bez ohledu na zájmy obyvatel,“ uvedl bývalý ministr.

Dlouhý tvrdí, že bez prolomení limitů by Česko mohlo mít do 15 let energetické problémy, ale mohlo by pomoci už prolomení limitů na dole Bílina. Teprve prolomení limitů u dolů ČSA by vedlo k bourání domů a bytů. Sám šéf komory by byl pro prolomení na dole Bílina.Zároveň nechce, aby komora byla vnímána jako organizace agresivně prosazující prolomení těžebních limitů a staví se proti zničení Horního Jiřetína.

Pokud by se prolamovaly limity těžby, mohlo by se o tom podle prezidenta HK ČR hlasovat například v referendu v Ústeckém kraji. Předpokládá, že pokud by se tak stalo a k hlasování  došlo, lidé by se pravděpodobně vyslovili pro prolomení, a to kvůli zaměstnanosti.“Ústecký kraj je kraj s vysokou nezaměstnaností,” varoval Dlouhý.  Jestliže by se zmíněné doly zavřely až za 15 let, mohlo by to pomoci v překonání problémů s nezaměstnaností.

Dlouhý připomněl, že v současné době lze vyrobenou elektrickou energii skladovat a to nejenom v bateriích. “Ukazuje se, že určitý objem těžby by mohl být pro naši ekonomiku a energetiku efektivní. Tím vůbec nejhorším je pro českou ekonomiku nejistota. Ať už česká vláda rozhodne jakkoliv, třeba i proti mému přesvědčení, hlavně ať už rozhodne,“ uzavřel Dlouhý.