Do fosilních paliv stále proudí stovky miliard dolarů

Seznamu firem, které investují do fosilního průmyslu, vévodí americké společnosti J.P. Morgan, Bank of America a Wells Fargo.

Podle analýzy britské iniciativy Influencemap investuje 30 největších finančních skupin na světě, jejichž akcie jsou kótovány na burze, nadále obrovské částky do ropy, plynu a uhlí. V letech 2020 a 2021 dosáhly celkové investice těchto společností do projektů v oblasti fosilní energie a služeb pro energetický průmysl 740 miliard dolarů.

Patří sem například vývoj nových ropných vrtů a plynových polí. Podle Influencemapu navíc společnosti spravující aktiva ve finančním sektoru drží v energetických společnostech akcie v hodnotě 222 miliard dolarů.

Seznamu vévodí americké společnosti J.P. Morgan, Bank of America a Wells Fargo. Kritéria pro sestavení žebříčku zahrnovala obrat, čistý zisk, tržní hodnotu akcií a spravovaná aktiva. Z důvodu nedostatečné transparentnosti nebyly zkoumány státem vlastněné finanční skupiny, jako jsou velké čínské banky.

Páral: Ekonomika nemůže existovat bez dostupné energie

Ze 740 miliard dolarů v podobě půjček a dalších prostředků připadlo 145 miliard pěti velkým ropným a plynárenským společnostem v USA a Evropě: Exxonmobil, Shell, Chevron, BP a Total.

Hlavními zdroji studie jsou publikace samotných společností a veřejně dostupné informace pro kapitálový trh a orgány finančního dohledu. Mezi 30 nejlepšími světovými finančními společnostmi jsou i dvě německé společnosti – Allianz na 9. místě a Deutsche Bank na 23. místě.

Iniciativa obviňuje finanční sektor jako celek z toho, že svými investicemi porušuje cíle v oblasti klimatu, které sám deklaruje. Hlavním terčem této kritiky jsou americké banky.