Páral: Ekonomika nemůže existovat bez dostupné energie

Spousta těch, kteří krátkozrakou a hloupou energetickou politiku Bruselu a zejména Berlína hlasitě podporovali, nyní stejně hlasitě křičí po zastavení nákupu ropy a plynu od moskevského režimu. Foto: wikipedia.org

Silná a odolná ekonomika nemůže existovat bez dostatku levné a dostupné energie, jejíž dodávky jsou bezpečné a nezávislé na možných konfliktech kdekoli po planetě, napsal ve svém komentáři pro Týdeník HROT Pavel Páral. Upozornil, že Evropa se touto premisou už dlouho neřídí.

„Poslední dvě desetiletí se v Evropě snažíme o pravý opak v zajetí mýtu o záchraně lidstva před klimatickou změnou v podobě Green Dealu, aniž by kohokoli napadlo, že tou změnou nakonec může být jaderná zima a naše sebemrskačství k tomu může přispět. Jediným, kdo se opravdu staral o svou energetickou bezpečnost, byli Poláci se svým lpěním na domácím uhlí protesty proti Nord Streamu a hledáním dalších zdrojů zemního plynu, kde byli tak úspěšní, že ještě před ruskou invazí ohlásili, že od příštího roku nebudou nakupovat žádný plyn z Ruska,“ upozornil Páral.

Česko nespasí obnovitelné zdroje ani za bilion

Dlouhodobé ekonomické podmínky jsou podle něj nyní docela jasné a zřejmé. „Rusko přestává být součástí našeho světa a obchod s ním bude velmi omezený. Bude třeba se obejít bez jeho dodávek surovin, a to nejen energetických, ačkoli ty jsou nyní nejpalčivější,“ uvedl s tím, že spousta těch, kteří krátkozrakou a hloupou energetickou politiku Bruselu a zejména Berlína hlasitě podporovali, nyní stejně hlasitě křičí po zastavení nákupu ropy a plynu od moskevského režimu.

„Dobrá. Ale kdy přestanou platit emisní povolenky a těžební společnosti se dozvědí, že s jejich uhlím se počítá na dalších dvacet a více let? A zároveň se s tím zruší i taxonomie a jaderné elektrárny se budou moci stavět bez omezení? A kdy skončí obří množství dalších svazujících směrnic? To jsou totiž nutné podmínky. Alespoň pro ty, kteří mají pud sebezáchovy,“ zdůraznil Pavel Páral.