Do rady ERÚ nastupuje Zemanová

Rada ERÚ sestává z pěti členů. Radní mají pětiletý mandát, každý rok je jmenován nový člen nahrazující stávajícího.

Novou členkou rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bude od 1. srpna Markéta Zemanová. Nahradí Rostislava Krejcara, kterému končí funkční období. Zemanová dosud působila jako ředitelka sekce správních řízení ERÚ. Její jmenování na návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) schválila vláda.

Zemanová pro ERÚ pracuje od roku 2013, nejprve působila v legislativně právním odboru, nyní řídila sekci správních řízení. V minulosti pracovala na krajském úřadě nebo v advokátní kanceláři. „Věřím, že i s její pomocí úřad, kde byly v minulosti nezbytné zásadní personální změny, posílí postavení respektované nezávislé odborné autority v oblasti energií,” uvedl Havlíček.

Čtěte také:
Bývalá vedoucí odboru licencí ERÚ je nevinná
Energetické firmy umožní lidem „home office“

Rada ERÚ sestává z pěti členů. Radní mají pětiletý mandát, každý rok je jmenován nový člen nahrazující stávajícího. Do funkce předsedy je radní jmenován na dobu zbývající do konce jeho členství v radě, nejvýše na dobu tří let. Současným předsedou je od 1. srpna loňského roku Stanislav Trávníček. Členy rady i předsedu volí a odvolává na návrh ministra průmyslu a obchodu vláda.

Loni v létě kabinet odvolal dva členy rady, předsedovi Janu Pokornému neprodloužil mandát. Podle zprávy bezpečnostních složek nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Kromě Trávníčka a Zemanové radu tvoří Ladislav Havel, Martina Krčová a Petr Kusý.

ERÚ byl zřízen v roce 2001. Do jeho působnosti patří mimo jiné regulace cen eletřiny, plynu a tepla, podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích, výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích nebo ochrana oprávněných zájmů zákazníků.