Energetické firmy umožní lidem „home office“

V Česku je zatím 41 potvrzených případů nákazy. Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Foto: pixabay.com

Energetické a petrochemické firmy umožní svým zaměstnancům v rámci možností pracovat z domova, pokud o to požádají kvůli aktuálním opatřením proti šíření nového koronaviru. Jde především o péči o děti na základních školách, kterým od středy plošně po celé zemi odpadne výuka.

Společnosti ale podotýkají, že nepřetržité provozy musí fungovat bez přestávky. „Vyhodnocujeme nyní, kolika zaměstnanců, kteří mají děti školou povinné, se dnešní vládní opatření týká. Tam, kde je to možné, budeme situaci řešit prací z domova. V ostatních případech budeme hledat vhodná řešení, například rozložení směn. Naší prioritou je zajištění kontinuity výroby,“ řekl ČTK mluvčí petrochemického holdingu Unipetrol Pavel Kaidl.

Čtěte také:
Koronavirus snížil čínské emise CO2
Mongolsko staví uhelnou trať do Číny

Zaměstnancům, u kterých je to možné, chce umožnit práci z domova také energetická společnost ČEZ. „Někteří využijí ošetřovné. Zabezpečení nepřetržité výroby a dodávky elektřiny však nemůže být ohroženo. Pracovníci v energetice jsou však na toto zvyklí, práce v noci, o svátcích, a dokážou si s těmito nepříjemnosti poradit,“ uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Zákonnou možnost využít ošetřovné pro zaměstnance s dětmi do deseti let věku zmínil také mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. „Další opatření je, že na všech exponovaných místech máme dezinfekční gely, vybaveni jimi jsou i zaměstnanci v terénu. Řešíme výhradně poruchy, plánované věci jsme odložili,“ řekl.

Řadu opatření v souvislosti s koronavirem dělá podle mluvčí Hany Klímové také provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS. „Mimo jiné umožňujeme zaměstnancům s dětmi školního věku využít možnosti práce na dálku, pokud to provozní podmínky dovolují. U profesí, které nelze vykonávat z domova, jsou zaváděna speciální režimová opatření. Týkají se například pracovníků dispečinku,“ sdělila mluvčí.

Pokud naši zaměstnanci s dětmi ze základní školy až do věku 12 let nebudou mít možnost zajistit pro své děti hlídání, mohou pracovat z domova. Ti zaměstnanci, jejichž pozice práci z domova neumožňuje, mohou zůstat doma na takzvaných překážkách ze strany zaměstnavatele. Situaci budeme monitorovat a případně opatření upravíme dle potřeby,“ doplnila mluvčí energetické skupiny Bohemia Energy Hana Novotná.

Skupina Sev.en Energy bude podle mluvčí Gabriely Sáričkové Benešové ke každému zaměstnanci v této věci přistupovat individuálně. „Obecně skupina dnes doporučila zaměstnancům s dětmi školou povinnými do deseti let věku dítěte postupovat podle informací z ministerstva zdravotnictví a v případě nutnosti čerpat ošetřovné. Nicméně u některých pozic, kde to náplň či provozní potřeby dovolují, umožníme zaměstnancům práci z domova,“ dodala mluvčí.

V Česku je zatím 41 potvrzených případů nákazy. Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Český stát kvůli koronaviru od včerejších 18:00 zakázal akce nad 100 účastníků a od středy zrušil výuku na všech školách v Česku s výjimkou mateřských škol. Opatření, která platí do odvolání, přijala Bezpečnostní rada státu.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků