Koronavirus snížil čínské emise CO2

Příčinou poklesu čínských emisí je mimo jiné snížená poptávka po elektřině nebo utlumená průmyslová výroba. Foto: pixabay.com

Koronavirus má v Číně alespoň jeden pozitivní efekt. Největší znečišťovatel ovzduší na světě díky němu produkuje až o čtvrtinu méně uhlíkových emisí než za běžného provozu. Podle serveru Carbon Brief se totiž snížila mimo jiné poptávka po elektřině nebo průmyslová výroba.

Čína bojuje s epidemií koronaviru od konce minulého roku. Vysoký počet nakažených i strach z epidemie do značné míry paralyzoval normální chod země. Výrazně se snížila průmyslová tvorba, o peníze přichází i gastronomie či cestovní ruch.

Čtěte také:
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW
Mongolsko staví uhelnou trať do Číny

Podle serveru Carbon Brief se industriální produkce místy snížila až o čtyřicet procent, což se podepsalo na pádu emisí oxidu uhličitého za poslední dva týdny, kdy by se za běžných okolností chod továren vracel po oslavách čínského Nového roku do normálu. Za stejné období vloni Čína vyprodukovala zhruba 400 milionů tun oxidu uhličitého. Zatím z tohoto množství koronavirus ustřihl asi 100 milionů tun, uvedly Lidovky.cz.

Celkem se emise snížily o zhruba šest procent z celkové světové produkce oproti loňsku. K tomu, aby se tvorba CO2 snížila trvale, by se podle Carbon Brief musela dlouhodobě snížit poptávka po produktech v důsledku například nevyplacených mezd z období krize. Dopad nynější snížené produkce emisí tak podle odborníků závisí na tom, jak dlouho vydrží továrny a elektrárny uzavřené či s omezeným provozem.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků