Doba čtení:59 s
Ázerbajdžánský prezident Ilham Alijev v prosinci předpověděl, že Ázerbájdžán letos zvýší vývoz plynu do Evropy na minimálně 11,6 miliardy krychlových metrů. Foto: wikipedia.org

Rumunsko podepíše novou jednoletou dohodu o dodávkách zemního plynu z Ázerbájdžánu. Oznámil to rumunský prezident Klaus Iohannis po setkání se svým ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem. Nový kontrakt podle něj vstoupí v platnost 1. dubna, napsala agentura Reuters.

Iohannis uvedl, že dohodu podepíše rumunská státní plynárenská společnost Romgaz s ázerbájdžánskou státní ropnou a plynárenskou firmou Socar. Neupřesnil, jak velké množství plynu bude Rumunsko v rámci této dohody dovážet.

Alijev v prosinci předpověděl, že Ázerbájdžán letos zvýší vývoz plynu do Evropy na minimálně 11,6 miliardy krychlových metrů z předpokládaných 11,3 miliardy v loňském roce.

Čína prudce zrychlí výstavbu uhelných elektráren

V roce 2021 podle prezidenta Ázerbájdžán dodal do Evropy 8,2 miliardy krychlových metrů plynu. Celková spotřeba plynu v Evropské unii přitom předloni činila 412 miliard krychlových metrů.

EU se nyní snaží vyrovnat s výrazným omezením dodávek plynu z Ruska, které následovalo po loňském zahájení ruského útoku na Ukrajinu a vedlo k výraznému růstu cen plynu i elektřiny.