Doba čtení:1 m, 18 s
Za pouhé dva roky Čína spustí nové elektrárny se zhruba desetinásobným výkonem, než mají všechny české uhelné elektrárny dohromady. Foto: wikipedia.org

Až 70 GW instalovaného výkonu v uhelných elektrárnách chce letos uvést do provozu Čína. V loňském roce otevřela asijská země uhelné elektrárny o výkonu 40 GW. Za pouhé dva roky tak Čína spustí nové elektrárny se zhruba desetinásobným výkonem, než mají všechny české uhelné elektrárny dohromady.

V roce 2021 docházelo v některých oblastech v Číně k nedostatku elektrické energie v síti. Mnohé podniky proto musely nuceně omezit spotřebu elektřiny, a omezit tak svou výrobu. Tamní vládní představitelé proto rozhodli o tom, že Čína bude v následujících letech dále rozvíjet své uhelné portfolio elektráren, aby zajistila svou energetickou bezpečnost. Navýšeny tak byly i těžební plány, napsal server oenergetice.cz.

Dovoz uhlí z Ruska do Číny stoupl o pětinu

Čínské úřady loni na jaře nařídily producentům uhlí, aby v letošním roce zvýšili těžební kapacitu o 300 milionů tun, což odpovídá měsíční produkci uhlí v zemi navíc. Čína rovněž zvyšuje dovoz uhlí ze zahraničí, hlavně z Ruska. Po několikaměsíčním embargu se vrací rovněž dovoz z Austrálie. Hlavním dodavatelem uhlí do Číny je ale Indonésie. Dovoz uhlí z této asijské země do Číny se vloni ale snížil téměř o 13 procent zhruba na 171 milionů tun.

Čína je největším spotřebitelem uhlí a emitentem skleníkových plynů na světě. Vedle uhlí buduje země ve velkém i obnovitelné zdroje. Uhlí se ale odmítá vzdát, protože jde o spolehlivý a stabilní zdroj.