Rýpadlo se do skrývky zaryje novými korečky

korecko-ku800-k84_compressed

Odstávku na skrývce využili ve Vršanech ke kompletní výměně korečků. Foto: Vršanská uhelná

Rýpadlo KU800/K84 se bude do země zarývat novými korečky. Úsek skrývky Vršanské uhelné využil odstávku velkostroje k jejich kompletní výměně.

Koleso rýpadla o průměru zhruba 13 metrů je osazeno celkem patnácti korečky o obsahu 1300 litrů. Protože se kvalita těžené zeminy různě mění, mohou se měnit i korečky. Přímo rýpadlo KU800/ K84 se pohybuje v polohách, kde těží od písků až po takzvané tvrdé polohy, které je před odtěžením potřeba „nastřílet“ trhavinou. A pro každý typ těžených hmot se dají využít i jiné korečky.

Čtěte také:
Studenti se opět chystají na uhelnou maturitu
Merkur za miliony už je v rukou žáků

Právě teď to budou takzvané zubové korečky. Každý z nich je osazen osmi zuby, které se „zakusují“ do skrývky. Přímo na skrývkovém rýpadle K84 se letos na jaře zkoušely i nové zuby do korečků. Cílem projektu, na němž těžební společnost spolupracuje s Katedrou technologií a materiálového inženýrství Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, je vyvinout dostatečně pevný a houževnatý materiál, který by mohl prodloužit životnost zubů v korečcích a tím samozřejmě snížit také náklady na jejich výměnu a opravy.

Během léta se přímo na korečcích testovaly dva nové typy materiálů, z nichž výrobce odlil zhruba 120 zubů do korečků. Výsledky testování v praxi, ani v laboratorních podmínkách univerzity zatím nejsou známy.

Mohlo by vás zajímat:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí