Dočkají se nájemníci bytů OKD odškodnění?

Premiér Andrej Babiš odškodnění nájemníků nevyloučil. Foto: vlada.cz

O situaci nájemníků a možném odškodnění jednal na Ostravsku premiér Andrej Babiš (ANO). Jednání dalo nájemníkům naději.

O jednání Babiše požádala šéf Sdružení nájemníků BYTYOKD. CZ Roman Macháček. Podle něj Babiš slíbil, že pokud by se ukázalo, že při koupi celého OKD a v jejím rámci i 44 tisíc hornických bytů získal v roce 2004 Zdeněk Bakala nedovolenou veřejnou podporu v podobě levného nákupu této společnosti, měli by nájemníci požadované peníze dostat. „V případě prokázání nedovolené veřejné podpory budou nájemníci bytů odškodněni,“ sdělil Macháček Právu.

Čtěte také:
OKD zpochybnila nestrannost soudu ve sporu s NWR
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Ten upozornil, že nájemníci často investovali do renovací bytů všechny své peníze a i přes sliby si je nikdy nemohli koupit a bytové portfolio skončilo v roce 2015 v rukou jiné soukromé společnosti s nejasnými vlastníky.

Proto nyní nájemníci chtějí padesát až sto tisíc korun pro každého, kdo před deseti lety prokazatelně o odkup požádal. Sdružení takových lidí napočítalo zatím šest a půl tisíce. Celkem by se tak částka mohla vyšplhat až na několik set milionů.

O případné nedovolené veřejné podpoře rozhoduje Evropská komise, která ji ale v souvislosti s privatizací OKD v minulosti už jednou odmítla. Na stole má ale již několik let stížnost Macháčkova sdružení, o které dosud nerozhodla.

„Komise je v této věci zatím nečinná a vyčkává na projednávání u soudu,“ připomněl Macháček, že se kauzou privatizace OKD zabývají české soudy. S Babišem se prý nicméně shodli, že stát při privatizaci OKD a hornických bytů selhal a dostatečně neochránil zájmy nájemníků.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme