Dohoda o tranzitu zemního plynu z Ázerbájdžánu, který by od ledna putoval přes Ukrajinu a nahradil ruské dodávky, zatím není v dohledu. Podle agentury Reuters to uvedla slovenská státní plynárenská společnost SPP, která tak popřela čtvrteční zprávu agentury Bloomberg. Ta napsala, že slovenské a maďarské firmy jsou blízko podpisu smlouvy o dodávkách 12 až 14 miliard metrů krychlových plynu z Ázerbájdžánu ročně.
„O tomto tématu pravidelně diskutujeme s našimi partnery, ale informace o chystaném uzavření smlouvy o dodávkách plynu za účasti SPP nejsou pravdivé,” uvedl slovenský podnik. Informacím zdrojů agentury Bloomberg nepřikládají žádnou váhu ani dva zdroje Reuters z ázerbájdžánské energetické společnosti SOCAR.
Aktuální smlouva mezi Moskvou a Kyjevem o vývozu ruského plynu přes Ukrajinu dál do Evropy byla uzavřena na pět let a vyprší na konci letošního roku. Evropská unie hledá alternativní zdroje dodávek, včetně plynu z Ázerbájdžánu, a zároveň chce vést jednání o zachování této trasy.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov neví, jaká bude situace s dodávkami plynu do Evropy v příštím roce. „Jak se budou události dál vyvíjet, jak budou zajištěny dodávky, s ohledem na to, že Ukrajina už oznámila, že odmítá prodloužit smlouvu, to teď nedokážu říct,“ citovala Peskova agentura Reuters. Ruský stát je vlastníkem společnosti Gazprom, která má v Rusku monopol na vývoz plynu potrubím.
SPP je v čele snah o zachování tranzitu navzdory válce, kterou Rusko vede s Ukrajinou. Alternativní trasy jsou nákladnější a komplikovanější. Plyn v Evropě je už teď více než čtyřikrát dražší než plyn na americkém trhu.
Očekává se, že v letošním roce projde přes Ukrajinu celkem 14 miliard metrů krychlových ruského plynu. To je jen zlomek předválečné úrovně. Ukrajina už v roce 2022 znemožnila tranzit ruského plynu do EU přes část svého území.