Doba čtení:1 m, 43 s
Podle poradce premiéra Štěpána Křečka se dohoda rýsuje. Foto: Twitter

Daň z neočekávaných zisků by se za určitých předpokladů nemusela vztahovat na energetické společnosti. Rýsuje se totiž dohoda mezi výrobci a státem, že se zastropuje cena elektrické energie někde kolem 200 eur za megawatthodinu, řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy poradce premiéra a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„V tuto chvíli se několikrát denně schází nadrezortní skupina pod Úřadem vlády. Tam jsou ČEZ, EPH a další, nejdůležitější výrobci v ČR. Jedním z partnerů je i Ministerstvo průmyslu, ERÚ, ČEPS… Rýsují se nám tady jednotlivá řešení. Vypadá to – a to už můžu prozradit – že se nám tady rýsuje dohoda mezi výrobci a státem, že se zastropuje cena elektrické energie někde kolem úrovně 200 eur za megawatthodinu. To by byla obrovská úleva pro všechny. I firmy, výrobci mají zájem, aby se situace stabilizovala. Smyslem je nastavit to ideálně, aby se to sebefinancovalo, což není úplně reálné, takže stát taky přispěje. Bavíme se hlavně o elektřině. U plynu nejsme soběstační, tam strop zatím není,“ řekl Křeček.

Česko a Polsko obnovilo přípravu plynovodu Stork II

Podle něj ještě nedávno trh fungoval, i když s obtížemi. „Dnes nefunguje, a tím pádem ty zásahy jsou jediným možným řešením, jak udržet hospodářství nad vodou. Zároveň bych si přál, aby se přijala efektivní opatření na celoevropské unii. Ale zájmy některých zemí jsou dost odlišné, takže se budou muset doplňovat národní a evropská opatření. Naše řešení představíme už v září,“ popsal situaci poradce premiéra Fialy.

Ten také vysvětlil, proč stát kývl na půjčky pro energetické firmy. „Dneska, aby energetické společnosti mohly obchodovat elektřinu na burze, tak musí složit poměrně velké garance. Jak cena na burze roste, tak ty garance dramaticky rostou taky. Tím pádem firmy hůře zvládají skládání těch garancí, tím pádem se vlastně na burzu dostává méně elektřiny a tím roste cena a tím zase všechno dokola, což rozjelo smrtící spirálu. Tím, že se půjčují peníze na ty garance, tak se sráží cena elektřiny dolů,“ uvedl Křeček.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa